Upala tetive kuka i burzitis kuka: Trohanterični bolni sindrom


Bol u kuku je čest simptom zbog kojega pacijenti zatraže liječničku pomoć. Upala tetive kuka (glutealna tendinopatija) i trohanterični burzitis kuka sastavni su dio termina trohanterični bolni sindrom kojeg koristimo kao sinonim za oba pojma. Trohanterični bolni sindrom najčešći je uzrok boli s vanjske strane kuka, naročito kod osoba u dobi od 40-60 godina. Glavni simptom je bol s vanjske strane kuka koja se pogoršava pri hodanju, penjanju stepenicama i ležanju na zahvaćenoj strani. Bol se može širiti niz nogu prema koljenu pa se nerijetko krivo dijagnosticira kao išijas. Trohanterični bolni sindrom može značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca.

Upala tetive kuka i burzitis kuka mogu nastati zbog više razloga od kojih su najčešći: fizičko preopterećenje, sjedilački način života, pretjerana tjelesna težina te slabost mišića kukova. Često se viđa kod žena u perimenopauzi i ranoj postmenopauzi. Ciljani klinički pregled i anamneza su u pravilu dovoljni za postavljanje ispravne dijagnoze. Liječenje najčešće obuhvaća mjere samopomoći, fizikalnu terapiju, vježbe za kukove te ponekad injekcije kortikosteroida. Kirurško liječenje je vrlo rijetko potrebno.

U ovom sveobuhvatnom članku detaljno ćemo istražiti uzroke, simptome i učinkovite strategije
liječenja i prevencije upale tetive kuka i burzitisa kuka (trohanteričnog bolnog sindroma).

Anatomija kuka i osnovni pojmovi

Za bolje razumijevanje trohanteričnog bolnog sindroma ključno je razjasniti osnovne anatomske pojmove.

Zglob kuka je sinovijalni zglob u obliku kugle i ležišta, gdje je glava bedrene kosti kuglastog oblika, a ležište zgloba čini kuglasto udubljene u zdjeličnoj kosti koje nazivamo acetabulum. Zglob je izvana obavijen zglobnom čahurom i čvrstim ligamentima koji povećavaju stabilnost zgloba. Kao rezultat ovakve građe zglob kuka posjeduje veliku stabilnost, ali također omogućuje pokret u svim smjerovima. Glavna funkcija mu je prijenos težine između gornjeg i donjeg dijela tijela. Veliki trohanter je izbočenje bedrene kosti koje služi kao hvatište tetiva mišića. Možemo ga napipati prstima ako pritisnemo na bokove. U regiji kuka nalazimo mnogo mišića međutim za ovu temu su nam najbitniji mišići gluteus medius i gluteus minimus koji se oba vežu za veliki trohanter. Ovi mišići imaju ključnu ulogu u održavanju stabilnosti zgloba kuka, posebno tijekom faze stajanja na jednoj nozi kod hoda. Sprečavaju naginjanje zdjelice na suprotnu stranu pri podizanju noge, čime osiguravaju pravilnu mehaniku hoda.

Osnovna anatomija kuka
Anatomija kuka: iliotibijalna traka i trohanterna burza; Lijeva slika pogled s boka, desna slika pogled sprijeda

Burze su male vrećice ispunjene tekućinom koje se nalaze u tijelu na mjestima gdje se tetive, mišići ili koža trljaju o kost. Njihova osnovna funkcija je smanjenje trenja i omogućavanje glatkog kretanja tih struktura jedna preko druge. U regiji kuka postoji nekoliko burzi, a najveća i za ovu temu najbitnija je trohanterična burza koja se nalazi iznad velikog trohantera. Trohanterični burzitis je upala burze.

Iliotibijalna traka (ITB) je snažna, debela traka vezivnog tkiva koja se proteže duž vanjske strane bedra od kuka do koljena. Na svom putu prelazi preko velikog trohantera.

Trohanterični bolni sindrom, upala tetive kuka i burzitis kuka – koja je razlika?


Medicinski pojmovi trohanterični bolni sindrom, upala tetive kuka i burzitis kuka često se koriste kao sinonimi, a mogu zbunjivati pacijente i unositi pomutnju. Stoga ćemo razjasniti što točno koji pojam znači te na koji način su povezana ova stanja.
Trohanterični burzitis kuka označava upalu burze, sluzne vreće, iznad koštane izbočine, velikog trohantera. Ranije se smatralo da je trohanterični burzitis kuka glavni uzrok boli s vanjske strane kuka. Danas je međutim poznato da je trohanterični burzitis prisutan tek u nešto više od 10% osoba s boli u vanjskoj strani kuka. Smatra se da je degenerativno oštećenje tetiva gluteus mediusa i gluteus minimusa tkzv. glutealna tendinopatija vodeći uzrok simptoma i disfunkcije. U kolokvijalnom govoru glutealna tendinopatija se naziva upala tetive kuka. Da se izbjegnu nesporazumi oko terminologije skovan je termin trohanterični bolni sindrom koji je preporučljivo koristiti.

Možemo zaključiti da je trohanterični bolni sindrom pojam novijeg datuma, a označava bol u predjelu bočne strane kuka, točnije velikog trohantera koja se pogoršava pri hodanju, penjanju stepenicama i/ili ležanju na zahvaćenoj strani. Pod sobom obuhvaća nekoliko stanja:

  • trohanterični burzitis (burzitis kuka)
  • glutealna tendinopatija (upala tetive kuka)
  • vanjski škljocajući kuk

Ovaj sindrom može značajno ometati svakodnevne aktivnosti i kretanje, posebice prilikom hodanja, stajanja ili spavanja. Najčešće se javlja u ljudi od 40-60 godine života i to mnogo češće u žena nego muškaraca.

Simptomi

Vodeći simptom trohanteričnog bolnog sindroma je bol u kuku s bočne tj. vanjske strane kuka, oko velikog trohantera. Bol se može osjećati i u natkoljenici, te rjeđe u preponi ili stražnjici.

Ako imate burzitis kuka ili upalu tetive kuka možete osjetiti sve ili samo neke od navedenih simptoma:

  • Karakter boli može varirati od tupe do oštre, probadajuće boli. U početku je bol oštra i lokalizirana u predjelu velikog trohantera. Ako bolest potraje bol može postati više tupa, neoštro ograničena na većem području kuka, natkoljenice i stražnjice.
  • Bol se može širiti iz predjela kuka niz nogu do koljena imitirajući išijas (išijas u kuku)
  • Intenzitet boli može se povećavati tijekom određenih aktivnosti koje opterećuju zglob kuka, poput hodanja, trčanja ili penjanja stepenicama ili uzbrdicama. Tegobe se mogu javiti odmah na početku aktivnosti ili se mogu postupno pojačavati tijekom vremena.
  • Bol se pojačava kod ustajanja sa stolca naročito nakon duljeg sjedenja. Može se javiti i prilikom podizanja nogu na krevet kod lijeganja ili kod ulaska u automobil.
  • Bol u kukovima kod spavanja čest je simptom. Ležanje na boku, posebno na zahvaćenoj strani, može uzrokovati bol i nelagodu. Ovo je čest simptom koji može utjecati na kvalitetu sna.
  • Veliki trohanter može postati bolno osjetljiv na dodir. Pacijenti često navode bol ili nelagodu kada pritisnu ili masiraju područje oko velikog trohantera.
  • Trohanterični bolni sindrom često može biti udružen sa slabosti mišića u području stražnjice i bočnih mišića kuka.

Koji je uzrok boli kod trohanteričnog bolnog sindroma?


Smatra se da je u podlozi trohanteričnog bolnog sindroma degeneracija glutealnih tetiva koje su pričvršćene za veliki trohanter te pripadajućih sluznih vreća ( burza).
Prilikom hodanja, trčanja i penjanja uza stepenice iliotibijalna traka cijelo vrijeme prelazi, tj. “preskače” preko velikog trohantera. Ponavljajuće trenje između velikog trohantera i iliotibijalne trake (ITB) uzrokuje mikrotraume tetiva na hvatištu za veliki trohanter. Trenje dovodi do lokalne upale uključujući i burzu (burzitis kuka) i degeneracije tetiva (upala tetive kuka). Vremenom dolazi do kroničnih promjena na glutealnim tetivama što zovemo glutealna tendinopatija. Kao i kod većine kroničnih tendinopatija i kod glutealne tendinopatije dolazi do promjene u strukturi same tetive. Odnosno dezorganizacije kolagenskih vlakana, umnažanja stanica, povećanog stvaranja proteoglikana i neovaskularizacije ( urastanja novih krvnih žila u tetivu). Ove promjene oslabljuju strukturu tetive i čine ju ranjivijom što pogoduje daljnjem oštećenju. Vjeruje se da su simptomi mnogo više vezani za miofascijalnu bol nego za samu upalu tetive.

Zašto nastaje upala tetive kuka i trohanterični burzitis kuka?

Uzroci trohanteričnog bolnog sindroma su raznoliki, a odnose se na vanjske čimbenike te pojedine karakteristike samog pacijenta. Pogledajmo glavne čimbenike koji doprinose razvoju trohanteričnog bolnog sindroma.

  • Mehaničko preopterećenje. Ponavljajuće aktivnosti, poput dugotrajnog hodanja ili trčanja, mogu uzrokovati povećano trenje između velikog trohantera i iliotibijalne trake. Ovaj kontinuirani stres može dovesti do mikrotrauma i upale. Tegobe se često javljaju kod naglog povećanja intenziteta treninga ili fizičkog opterećenja kao što je povećanje udaljenosti kod trčanja ili frekvencije treninga.
  • Greške u tehnici treninga. Visoko intenzivni treninzi i trčanje na velike udaljenosti bez odgovarajuće pripreme mogu dovesti do prekomjernog stresa na zglob kuka, povećavajući rizik od trohanteričnog bolnog sindroma. Pravilno doziranje treninga i postupno povećavanje opterećenja važni su za prevenciju ovih problema.
  • Slabost mišića. Slabost mišića i manjak fleksibilnosti mišića kukova rizični su faktor za pojavu tegoba.
  • Sjedilački način života i prekomjerna tjelesna težina. Sjedilački način života uzrokuje smanjenje fleksibilnosti mišića kuka te slabost mišića. Povećana tjelesna težina uzrokuje pojačano opterećenje na zglob kuka i hvatišta mišića uključujući i veliki trohanter.
  • Povećani pritisak na područje bočnog dijela kuka zbog dugotrajnog sjedenja ili stajanja u jednoj poziciji ili opterećenja na jednoj nozi
  • Ozljeda poput pada na stranu kuka
  • Hormonalne promjene također mogu utjecati na ovo stanje. Žene u postmenopauzi i perimenopauzi su pod povećanim rizikom za razvoj upale tetive kuka.
  • upala tetive kuka i burzitis kuka mogu biti povezani s artrozom kuka i kroničnom boli u leđima.
  • Skolioza i razlika u duljini nogu. Anatomske nepravilnosti, poput skolioze ili disproporcije duljine noge, mogu stvoriti neravnotežu u opterećenju na kukovima. Ovi faktori mogu stvoriti dodatni stres na velikom trohanteru.

Kako se dijagnosticira upala tetive kuka ili burzitis kuka?

Ako posumnjate da patite od trohanteričnog bolnog sindroma potrebno je javiti se fizijatru. Pažljivo uzimanje pacijentove povijesti bolesti, klinički pregled i ciljana dijagnostika ključni su za preciznu dijagnozu. Postavljanje ispravne dijagnoze je vrlo bitno radi započinjanja ispravnog oblika liječenja.

Dijagnoza se najčešće postavlja na temelju klasičnih simptoma i učinjenog kliničkog pregleda.

  • Prvo, liječnik će uzeti detaljnu povijest bolesti pacijenta, koja uključuje: prisutnost/odsutnost traume, mehanizam ozljede, prirodu boli, trajanje, čimbenike koji pogoršavaju i ublažavaju bol.
  • Nakon razgovora slijedi ciljani klinički pregled gdje će se analizirati hod pacijenta, ustanoviti opseg pokreta u zglobu kuka te učiniti ciljani provokacijski testovi koji će liječniku pomoći kod postavljanja točne dijagnoze.
  • Pri postavljanju dijagnoze važno je isključiti druge česte dijagnoze koje izazivaju bol u kuku, osteoartritis kuka (artroza kuka) te femoroacetabularni sindrom sraza (FAI).


Rengenski snimci u pravilu nisu potrebni, a koriste se kako bi se isključila patološka stanja kostiju, poput fraktura ili degenerativnih promjena zgloba kuka. U slučaju nedoumice oko dijagnoze može se učiniti dijagnostički ultrazvuk kuka koji će pokazati zadebljanje i poremećenu strukturu glutealnih tetiva te detektirati upalu sluzne vreće (burzitis kuka) ako je prisutna. Magnetska rezonanca (MR) je rijetko potrebna te je ovu pretragu potrebno učiniti kod sumnje na puknuće glutealnih tetiva.

Bolovi u desnoj nozi i kuku / bolovi u lijevoj nozi i kuku – išijas ili trohanterični bolni sindrom?

Postavljanje dijagnoze trohanteričnog bolnog sindroma ponekad može biti otežano i stoga odgođeno. Simptomi mogu imitirati bolesti lumbalne kralježnice, prije svega bol u donjem dijelu leđa (križobolju), išijas, stenozu spinalnog kanala te kompresiju živca – lumbalnu radikulopatiju ( naročito korijena L2-L4) sa širenjem boli u nogu. I kod trohanteričnog bolnog sindroma i kod bolesti lumbalne kralježnice pacijenti mogu osjećati bol u kuku i nozi. Kod upale tetive kuka i burzitisa kuka bol se rijetko širi ispod koljena. Detaljna povijest bolesti i ciljani fizikalni pregled najčešće dovode do postavljanja ispravne dijagnoze.


Liječenje

Konzervativne metode su prvi izbor liječenja trohanteričnog bolnog sindroma, a većina pacijenata postigne zadovoljavajući rezultat. Na raspolaganju su nam ove metode:

  • prilagodba aktivnosti i metode samopomoći
  • fizikalna terapija i vježbe
  • udarni val
  • uporaba analgetika (NSAR)
  • lokalne injekcije kortikosteroida
  • dry-needling terapija
  • PRP tretman – plazma bogata trombocitima

Neke od metoda možete primjenjivati kod kuće dok je za ostale potrebno posjetiti liječnika specijalista. U liječenju se uvijek prvo koristi prilagodba aktivnosti i fizikalna terapija odnosno vježbe. Vježbe su okosnica liječenja jer imaju dugotrajan učinak. Tek nakon neuspjeha ovih metoda pristupa se liječenju drugim modalitetima: udarni val, injekcija kortikosteroida, dry-needling i PRP. Kirurško liječenje vrlo je rijetko potrebno i rezervirano je za tvrdokorne slučajeve.


1. Prilagodba aktivnosti i metode samopomoći

Edukacija pacijenta o prilagodbi aktivnosti i držanju tijela s ciljem smanjenja opterećenja i kompresije na
bočnom dijelu kuka iznimno je važna u prevenciji i liječenju. Potrebno je usvojiti strategije o tome kako smanjiti provedeno vrijeme na jednoj nozi tijekom svakodnevnih aktivnosti. Primjerice, prakticirati sjedenje umjesto stajanja prilikom oblačenja hlača, čime se smanjuje opterećenje na glutealne mišiće.

Prilikom stajanja na jednom mjestu savjetuje se simetrično stajanje na obje noge, a ne samo na jednoj. Kako bi se ograničila pretjerana kompresija na bočnom dijelu kuka i pogoršanje tegoba savjetuje se izbjegavati sjedenje s prekriženim nogama. Kod spavanja na boku, naročito kod žena sa širim kukovima,
savjetuje se staviti jastuk između nogu.

Ako je uzrok tegoba prekomjerno opterećenje tijekom sportskih aktivnosti ili treninga, potrebno je smanjiti intenzitet treninga. Također, ako postoje neke pogreške u tehnici treninga koje uzrokuju pojačanu kompresiju i opterećenje na vanjski dio kuka, potrebno je ih identificirati i otkloniti.


2. Fizikalna terapija i vježbe


Fizikalna terapija uz mjere prilagodbe svakodnevnih aktivnosti se pokazala najučinkovitija metoda
liječenja trohanteričnog bolnog sindroma. Pri izradi individualnog plana liječenja trebalo bi u
obzir uzeti faktore koji su povezani s nastankom trohanteričnog bolnog sindroma, a to su prije
svega:

  • slabost glutealnih mišića ( gluteus medius i gluteus minimus)
  • pretjerana zategnutost i zadebljanje iliotibijalne trake

Ovi faktori povećavaju kompresijske sile na burzu i glutealne tetive na velikom trohanteru.


Osnovni principi vježbanja kod trohanteričnog bolnog sindroma baziraju se na snaženju
abduktora kukova
, posebno gluteusa medijusa i minimusa.

Demonstracija vježbi za upalu tetive kuka i burzitis kuka

Vježbe je potrebno izvoditi svakodnevno. Dnevno izvodite 3 ili 4 različite vježbe. Svaku vježbu je potrebno izvesti u 2-3 serije sa 10-12 ponavljanja u svakoj seriji. Potrebno je pridržavati se programa vježbanja kroz 8-12 tjedana.


Progresivno povećanje opterećenja tijekom vježbanja ključno je za postizanje jačine i izdržljivosti mišića. U početku, u prvim danima vježbanja, možete osjećati pogoršanje simptoma koji se ne bi smjeli nastaviti u trećem tjednu vježbanja. Smanjenje boli možete osjetiti već na početku vježbanja. Ako se pridržavate programa vježbanja učinak će biti vidljiv i nakon što prestanete vježbati još nekoliko mjeseci do godine dana.

Individualizirani pristup vježbama omogućuje prilagodbu programa prema potrebama pacijenta, uzimajući u obzir njihove specifične zahtjeve i kapacitete. Edukacija o pravilnom izvođenju vježbi i njihovoj ulozi u rehabilitaciji ključna je u procesu oporavka te dugotrajnosti postignutog učinka.


3. Terapija udarnim valom

Udarni val je neinvazivna medicinska metoda koja koristi udarne valove u svrhu poticanja cijeljenja i smanjenja boli u bolestima mišićno-koštanog sustava. Mjesto primjene udarnog vala je bolno područje, veliki trohanter. Udarni val se primjenjuje jednom tjedno ukupno 3 puta. Učinak se ne vidi odmah, već nakon druge ili treće primjene, a može trajati i preko 6 mjeseci. Uporaba udarnog vala je sigurna, međutim možete osjećati bol tijekom i neposredno nakon primjene.

Uređaj za terapiju udarnim valom
Udarni val


4. Injekcija kortikosteroida

Injekcije kortikosteroida u regiju trohantera često se koriste u liječenju burzitisa kuka i upale tetive kuka. Smanjenje boli nakon injekcije nastupa obično 3-5 dana nakon primjene lijeka. Trajanje učinka je prosječno 3-5 mjeseci što znači da za razliku od vježbanja kortikosteroidi nemaju dugoročan učinak. Primjenu kortikosteroida treba ograničiti na maksimalno 3x godišnje.


Česta uporaba steroida može dovesti do daljnje degeneracije i pucanja tetiva. Osim toga,
istraživanja su pokazala da steroidi negativno utječu na popravak tetiva i usporavaju cijeljenje
tetiva.


5. Tretman tehnikom dry-needling

Dry needling je terapijski postupak  koji se provodi u svrhu liječenja boli  i poremećaja pokreta pri kojem se koristi tanka sterilna igla, najčešće akupunkturna, a koji podrazumijeva umetanje  igle kroz kožu kako bi se stimulirala određena tkiva: trigger točke, vezivno tkivo i mišići.

U liječenju trohanteričnog bolnog sindroma iglom se ciljaju specifične točke oko velikog trohantera i mišići poput gluteusa medijusa i minimusa. Ova tehnika može pridonijeti smanjenju mišićne napetosti, poboljšati cirkulaciju i neuromodulaciju, potičući olakšanje bolova i poboljšanje funkcionalnosti. Najčešće se primjenjuju 3 tretmana u razmaku od 7-10 dana. Učinkovitost se pokazala podjednaka kao kod lokalne injekcije kortikosteroida, međutim bez jasnih nuspojava.


6. Plazma bogata trombocitima (PRP) – nova metoda u liječenju trohanteričnog bolnog sindroma


Terapija plazmom bogatom trombocitima (platelet-rich plasma – PRP) je novija opcija za liječenje trohanteričnog bolnog sindroma. Uključuje injekciju koncentrirane otopine pacijentovih vlastitih trombocita u zahvaćeni zglob, tetivu ili burzu. Faktori rasta iz PRP-a posjeduju potencijal za poticanje prirodnog cijeljenja, potičući popravak tkiva, smanjenje upale i potencijalno poboljšanje ukupne funkcionalnosti. Istraživanja na ovom području su još u tijeku međutim neka istraživanja dokazuju učinak sličan injekciji kortikosteroida međutim uz održani učinak koji traje i do 2 godine. PRP je preparat sačinjen isključivo od tkiva pacijenta te praktički bez znanih nuspojava.


7. Kirurško liječenje


Kirurško liječenje za trohanterični bolni sindrom obično se primjenjuje kod pacijenata kod kojih
simptomi traju minimalno 6-12 mjeseci unatoč provedenom konzervativnom liječenju. Prije
kirurškog zahvata, preporučuje učiniti MR (magnetska rezonanca) kako bi utvrdio specifični
izvor boli. Ovisno o uzroku može se učiniti nekoliko zahvata:

  • klasična ili endoskopska burzektomija (uklanjanje burze) s ili bez oslobađanja iliotibijalne trake. Slična operativna tehnika opisana je za vanjsko preskakanje kuka.
  • Za djelomične i potpune rupture glutealnih tetiva opisane su klasična ili endoskopska burzektomija te tehnike popravka tetiva.
  • Produljenje tetiva presadcima ili premještanje mišića obično se primjenjuje kod slučajeva gdje postoji značajna retrakcije tetiva ili teška atrofija mišića.


Upala tetive kuka, burzitis kuka i trohanterični bolni sindrom – 10 najvažnijih činjenica

  • Trohanterični bolni sindrom čest je uzrok boli u kuku koji češće pogađa žene, naročito u četvrtom do šestom desetljeću života.
  • Trohanterični bolni sindrom obuhvaća različite dijagnoze poput vanjskog preskakanja kuka, trohanteričnog burzitisa i tendinopatije gluteus mediusa i minimusa.
  • Glavni simptom je bol u kuku s bočne strane koja se pogoršava tijekom aktivnosti poput hodanja, penjanja po stepenicama i ležanja na zahvaćenoj strani.
  • Iako se ranije vjerovalo da j trohanterični burzitis kuka glavni uzrok, danas se prepoznaje važna uloga glutealne tendinopatije kao izvora boli i disfunkcije.
  • Zbog preklapanja simptoma s drugim bolnim stanjima, postavljanje ispravne dijagnoze je ponekad odgođeno.
  • Na konzervativno liječenje, uključujući edukaciju, prilagodbu aktivnosti, fizioterapiju, analgetike (NSAR) i injekcije kortikosteroida, dolazi do zadovoljavajućeg rezultata u preko 90% pacijenata.
  • Fizikalna terapija je ključni dio liječenja trohanteričnog bolnog sindroma, fokusirajući se na vježbe jačanja abduktora kuka i ostalih mišića zdjeličnog obruča.
  • Edukacija o prilagodbi aktivnosti i posturi ključna je za smanjenje opterećenja i kompresije na bočnom dijelu kuka.
  • Bitno je naglasiti da poboljšanje na liječenje ne mora nastupiti odmah nego kroz 2-3 mjeseca s time da kod pojedinih pacijenata tegobe mogu potrajati mjesecima pa i godinama.
  • Kirurški zahvati rezervirani su za tvrdokorne slučajeve koji ne reagiraju na konzervativnu terapiju
Blog Post
IZVORI

Pumarejo Gomez L, Li DD, Childress JM. Greater Trochanteric Pain Syndrome (Greater Trochanteric Bursitis) [Updated 2024 Feb 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557433/

Speers CJ, Bhogal GS. Greater trochanteric pain syndrome: a review of diagnosis and management in general practice. Br J Gen Pract. 2017 Oct;67(663):479-480. doi: 10.3399/bjgp17X693041. PMID: 28963433; PMCID: PMC5604828.

Kjeldsen T, Hvidt KJ, Bohn MB, Mygind-Klavsen B, Lind M, Semciw AI, Mechlenburg I. Exercise compared to a control condition or other conservative treatment options in patients with Greater Trochanteric Pain Syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Physiotherapy. 2024 Jun;123:69-80. doi: 10.1016/j.physio.2024.01.001. Epub 2024 Jan 5. PMID: 38295551.

Wang Y, Wang K, Qin Y, Wang S, Tan B, Jia L, Jia G, Niu L. The effect of corticosteroid injection in the treatment of greater trochanter pain syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg Res. 2022 May 21;17(1):283. doi: 10.1186/s13018-022-03175-5. PMID: 35598025; PMCID: PMC9123821.

Nissen MJ, Brulhart L, Faundez A, Finckh A, Courvoisier DS, Genevay S. Glucocorticoid injections for greater trochanteric pain syndrome: a randomised double-blind placebo-controlled (GLUTEAL) trial. Clin Rheumatol. 2019 Mar;38(3):647-655. doi: 10.1007/s10067-018-4309-6. Epub 2018 Sep 28. PMID: 30267357.

Migliorini F, Kader N, Eschweiler J, Tingart M, Maffulli N. Platelet-rich plasma versus steroids injections for greater trochanter pain syndrome: a systematic review and meta-analysis. British Medical Bulletin, Volume 139, Issue 1, September 2021, Pages 86–99. doi: 10.1093/bmb/ldab018

Notarnicola A, Ladisa I, Lanzilotta P, Bizzoca D, Covelli I, Bianchi FP, Maccagnano G, Farì G, Moretti B. Shock Waves and Therapeutic Exercise in Greater Trochanteric Pain Syndrome: A Prospective Randomized Clinical Trial with Cross-Over. J Pers Med. 2023 Jun 10;13(6):976. doi: 10.3390/jpm13060976. PMID: 37373965; PMCID: PMC10301141.

Rompe JD, Segal NA, Cacchio A, Furia JP, Morral A, Maffulli N. Home training, local corticosteroid injection, or radial shock wave therapy for greater trochanter pain syndrome. Am J Sports Med. 2009 Oct;37(10):1981-90. doi: 10.1177/0363546509334374. Epub 2009 May 13. PMID: 19439758.

Podijeli članak

autor

dr. Ivan Galić

specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, FEBPRM

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

dr. Ivan Galic

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije. Specijalizaciju fizikalne medicine i rehabilitacije stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda suvereno radi dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Najčitaniji članci
Istraži druge teme

autor članka

Picture of Ivan Galić, spec. fizijatar

Ivan Galić, spec. fizijatar

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije. Specijalizaciju fizikalne medicine i rehabilitacije stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda suvereno radi dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Povezani članci

Najnoviji članci

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Prijavite se i među prvima na e-mail adresu primite nove vrijedne sadržaje.