Kako “otopiti” kalcifikate u ramenu?

Imate bol u ramenu, a liječnik vam je rekao da imate kalcifikat? Niste jedini. Kalcificirajuća tendinopatija (kalcifikat u ramenu) nastaje taloženjem minerala kalcija u tetivama rotatorne manžete ramena i često uzrokuje bol u ramenu. Obično se viđa u osoba između 30 i 60 godina, osobito kod žena. Kalcifikat u ramenu može uzrokovati bol koja se javlja iznenada i obično je vrlo jaka ili bol koja se razvija postupno i traje mjesecima.

Iako se ovo stanje najčešće liječi lijekovima, injekcijama, fizikalnom terapijom i udarnim valom, kod nekih pacijenata unatoč terapiji bolovi ne prolaze. Zato se često postavlja pitanje: Kako “otopiti” kalcifikate u ramenu i kako ukloniti kalcifikat iz ramena?

U nastavku ću Vam predstaviti jednu učinkovitu metodu – tzv. “ispiranje” kalcifikata – kojom se u mnogim slučajevima kalcifikat može ukloniti brzo i bez potrebe za operacijom.

Zašto nastaje kalcifikat u ramenu?

Do danas još sa sigurnošću ne znamo točno zašto nastaje kalcifikat u ramenu. Znamo samo da postoji povećan rizik za razvoj kalcifikata kod osoba koje boluju od dijabetesa ili bolesti štitnjače.

Nije potvrđeno da određeni tip prehrane, pojačani unos kalcija ili fizička aktivnost uzrokuju stvaranje kalcifikata u ramenu.

Kalcifikat u ramenu na rendgenu ramena
Veliki kalcifikat u tetivi supraspinatusa; ljubaznošću Iana Bicklea, Radiopaedia.org iz slučaja 45010

Uzrokuje li svaki kalcifikat u ramenu bol?

Ukratko, NE! Istraživanja pokazuju da čak 7.8% osoba koje nemaju nikakvih tegoba imaju kalcifikat u ramenu. Međutim, stoji tvrdnja da osobe s kalcifikatima u ramenu češće imaju bol, pa se tako u oko 40% osoba koje imaju bol u ramenu nađe i kalcifikat u ramenu.

Kalcifikati se razlikuju po svojoj veličini. Mogu biti veliki od nekoliko milimetara pa čak do 2-3cm. Bol u ramenu je češća kod većih kalcifikata.

U pravilu bol u ramenu je češća kod kalcifikata većih od 6mm, a kalcifikat u ramenu veći od 1.5cm kod većine osoba uzrokuje bol u ramenu.

Kalcifikat u ramenu simptomi

Vrstu tegoba kod pacijenata s kalcifikatima u ramenu najčešće možemo podijeliti u 2 skupine.

  1. Akutna bol: Kalcifikat u ramenu može uzrokovati bol koja se javlja iznenada i obično je vrlo jaka.
  2. Kronične tegobe: Bol u ramenu koja se razvija postupno i traje mjesecima.

Akutna bol kod kalcifikata u ramenu pojavljuje se iznenada, često preko noći, bez prethodne ozljede. Bol je vrlo jaka, osjeća se u cijelom ramenu čak i u mirovanju. I najmanji pokret obično izaziva jaku bol u ramenu. U podlozi ovakvih tegoba je početak razgradnje kalcifikata u ramenu (resorpcija) što izaziva jaku upalu oko kalcifikata, a time i bol.

Kronična bol nastaje postupno i obično je blaža do umjerena. Obično se javlja povremeno, nakon fizičkog rada ili kod određenih pokreta poput podizanja ruke iznad glave. U pravilu nije oštra već mukla. Može biti prisutna i noću.

Kalcifikat u ramenu, shematski prikaz
Kalcifikat u ramenu, shematski prikaz; uz ljubaznost Shoulderdoc.co.uk
Kalcifikat u ramenu u tetivi supraspinatusa, ultrazvuk ramena
Kalcifikat u ramenu u tetivi supraspinatusa u kroničnoj fazi (tvrdi) – ultrazvuk ramena; Ljubaznošću Maulik S Patela, Radiopaedia.org, iz slučaja broj rID: 12205

Važno je razlikovati ova dva tipa simptoma jer se pristup liječenju razlikuje. Više o simptomima kalcificirajuće tendinopatije ramena pročitajte u zasebnom članku: Što je kalcifikat u ramenu i kako se liječi?

Liječenje kalcifikata u ramenu

Ranije smo spomenuli da kalcifikat u ramenu ne znači automatski i bol u ramenu. Liječenje se provodi samo ako kalcifikat uzrokuje tegobe. Vrsta liječenja ovisi o tome radi li se o akutno nastaloj boli velikog intenziteta ili su tegobe kronične.

Liječenje “akutnog” kalcifikata u ramenu

U pozadini “akutnog” kalcifikata događa se razgradnja kalcifikata što je praćeno velikom upalom na mjestu kalcifikata. Cilj liječenja u ovoj fazi je prije svega smanjiti upalu i bol što postižemo mirovanjem, primjenom analgetika i injekcijama kortikosteroida. Ruku je potrebno poštedjeti opterećenja. Za smanjenje upale i bolova potrebno je kroz 5-7 dana primijeniti protuupalne doze nesteroidnih antireumatika kao što su ibuprofen, diklofenak, naproksen i drugi.

Ako bolovi ne popuštaju značajno na primijenjene tablete protiv bolova poželjno je dati u rame injekciju kortikosteroida u kombinaciji s lokalnim anestetikom. Ako su bolovi izrazito jaki injekcija je najbolji prvi izbor liječenja. Kortikosteroidi djeluju snažno smanjujući upalu i kroz 2-4 dana dovode do dramatičnog poboljšanja te bolovi u pravilu u potpunosti nestanu. Preporučam davanje injekcija u rame pod kontrolom ultrazvuka kako bi se osiguralo bolje djelovanje i smanjio rizik od nuspojava.

U akutnoj fazi kalcifikat u ramenu obično više nije tvrd već se više ili manje “razmekšao” te nalikuje pasti za zube što možemo dobro vidjeti na ultrazvuku ramena. U ovom trenutku bilo bi idealno “isprati” kalcifikat i odstraniti njegov sadržaj uz pomoć igle i ultrazvuka. Više o postupku ispiranja kalcifikata u sljedećem poglavlju.

Liječenje “kroničnog” kalcifikata u ramenu

Kod “kroničnog” kalcifikata liječenje je usmjereno na smanjenje boli i povećanje funkcije, a na raspolaganju su nam:

  • lijekovi (analgetici)
  • injekcije kortikosteroida
  • fizikalna terapija
  • lavaža (barbotaža) pod kontrolom ultrazvuka – “ispiranje” kalcifikata.

Lijekovi protiv bolova djeluju na ublažavanje simptoma i ne djeluju na sam kalcifikat. Fizikalna terapija obično se sastoji od vježbi za snaženje ramenog obruča te različitih fizikalnih procedura kao što je ultrazvuk, laser ili elektroterapija. Poseban oblike fizikalne terapije koji se često koristi kod kalcifikata u ramenu je udarni val.

Terapija udarnim valom dovodi do zadovoljavajućeg smanjena boli kod 50 do 80% pacijenata. Osim što smanjuje bol udarni val potiče razgradnju (resorpciju) kalcifikata za što je potrebno nekoliko mjeseci do godine dana. Učinak nije vezan za smanjenje veličine kalcifikata, a većina kalcifikata se niti ne razgradi u potpunosti.

Injekcija kortikosteroida u kroničnoj fazi imaju prolazan učinak koji traje nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci.

Ako bolovi u ramenu ne prolaze na provedenu terapiju preporučuje se barbotaža ili “ispiranje” kalcifikata u ramenu uz vizualno navođenje ultrazvukom.

Kako “otopiti” kalcifikate u ramenu?

Postoji li nekakav lijek, dodatak prehrani, hrana protiv kalcifikata, obloge za kalcifikate ili slično kako bi se potaknuo proces razgradnje kalcifikata?

Hrana protiv kalcifikata

Nije dokazano da određeni tip prehrane ili konzumiranje određenih namirnica može dovesti do pojačanog stvaranja ili pomoći otopiti kalcifikate u ramenu.

Obloge za kalcifikate

Obloge za kalcifikate ne mogu direktno pomoći smanjiti ili otopiti kalcifikate u ramenu međutim mogu biti korisni za ublažavanje tegoba. Topli oblozi mogu pomoći u ublažavanju boli i opuštanju mišića posebno kod kronične faze bolesti. U akutnoj fazi s jakom upalom i boli preporučuju se hladni oblozi kako bi se smanjila oteklina i upalna reakcija.

Ukratko, ne postoji lijek, dodatak, prehrani, biljni pripravak ili bilo koje drugo sredstvo koje može pomoći “otopiti” ili smanjiti veličinu kalcifikata u ramenu.

Jedini način uklanjanja kalcifikata u ramenu je operacija (artroskopija ramena) ili barbotaža – “ispiranje kalcifikata”

Ispiranje kalcifikata u ramenu, lavaža ili barbotaža pod kontrolom ultrazvuka

U sljedećim poglavljima opisat ću što je, kako se i kada izvodi ispiranje kalcifikata u ramenu, takozvana barbotaža.

Ultrazvučno vođena lavaža (ispiranje) kalcifikata široko je prihvaćena metoda  kao prvi izbor liječenja kod pacijenata kod kojih liječenje fizikalnom terapijom i udarnim valom nije bilo uspješno. Tijekom ovog postupka liječnik koristi ultrazvučnu sliku u realnom vremenu za precizno vođenje igala i uklanjanje kalcifikata. Postupak je siguran i bez ozbiljnijih nuspojava.

Barbotaža, lavaža ili ispiranje kalcifikata u ramenu pod kontrolom ultrazvuka - shematski prikaz
Ispiranje kalcifikata u ramenu (barbotaža) pod kontrolom ultrazvuka – shematski prikaz. Uz dopuštenje mskultrasoundinjections.co.uk

Kako se provodi postupak “ispiranja” za kalcifikat u ramenu?

Ispiranje kalcifikata se izvodi ambulantno u lokalnoj anesteziji te hospitalizacija nije potrebna. Postupak traje oko 30 do 45 minuta, ovisno o veličini i tvrdoći kalcifikata.

Priprema za ispiranje kalcifikata u ramenu_potrebna oprema

Priprema i anestezija

Tijekom zahvata pacijent leži u udobnom položaju na leđima, s rukom opušteno položenom uz tijelo. Liječnik prvo s pomoću ultrazvučne sonde precizno locira kalcifikat u ramenu kako bi odredio točno mjesto uboda iglom. Nakon toga slijedi temeljita dezinfekcija kože.

Na čistu kožu se nanosi sterilni ultrazvučni gel, a zatim se tanka igla pažljivo uvodi kroz kožu, sve pod stalnim nadzorom ultrazvuka. Prvo se daje lokalni anestetik kako bi se područje oko kalcifikata anesteziralo i postupak bio što ugodniji za pacijenta.

Postupak ispiranja kalcifikata: lijevo postupak, desno ultrazvučni prikaz. Uz dopuštenje mskultrasoundinjections.co.uk

„Ispiranje“ kalcifikata

Kada lokalni anestetik nakon nekoliko minuta počne djelovati, liječnik pod kontrolom ultrazvuka ponovno uvodi deblju iglu – ovaj put izravno u kalcifikat. Na iglu se spaja šprica u kojoj se nalazi mlaka fiziološka otopina.

Tijekom zahvata tekućina se nježno ubrizgava u kalcifikat. Zbog pritiska koji nastaje unutar kalcifikata, tekućina se odmah vraća natrag u špricu, a sa sobom nosi i sitne čestice minerala kalcija. Svakim novim potiskom i povratom sve se više kalcija ispire i skuplja u šprici u obliku bijelog taloga.

Kada se dovoljno taloga kalcija nakupi u šprici, zamijeni se novom, bez potrebe za novim ubodom. Postupak se ponavlja sve dok se u špricu ne počne vraćati bistra fiziološka otopina. Na taj način kalcifikat se učinkovito „ispere“ i ukloni iz tkiva.

Kalcifikat u ramenu, lavaža - ispiranje kalcifikata - talog kristala kalcija u šprici.
Talog kristala kalcija u šprici – vlastita fotografija

Kada je veći dio kalcifikata uspješno „ispran“, od kalcifikata ostaje samo tanka ovojnica koja ga je obavijala. Na samom kraju postupka u burzu (malu sluznu „vrećicu“ koja se nalazi iznad tetiva) ubrizgava se mješavina lokalnog anestetika i kortikosteroida.

Kortikosteroid pomaže u sprječavanju i ublažavanju moguće upale koja se može javiti nakon zahvata, čime se dodatno smanjuje bol i nelagoda te ubrzava oporavak.

Koji kalcifikati u ramenu su pogodni za ispiranje?

Nisu svi tipovi kalcifikata pogodni za liječenje ovom metodom. Prije bilo kakvog zahvata, prvi korak je ultrazvuk ramena. Ova bezbolna i brza pretraga omogućuje liječniku da točno vidi gdje se kalcifikat nalazi, koliko je velik i koliko je „tvrd“ ili gust. Na temelju tih informacija odlučuje se je li pacijent dobar kandidat za ispiranje kalcifikata i kako će se zahvat najbolje izvesti.

Kalcifikati koji su pogodni za postupak barbotaže (ispiranja) su oni koji imaju očuvanu ovojnicu, bez obzira na to jesu li mekani ili tvrdi. Ključno je da kalcifikat nije fragmentiran, tj. razmrvljen na više sitnijih dijelova, jer takvi kalcifikati nisu prikladni za ovu vrstu liječenja.

Lavaža (ispiranje) kalcifikata može se raditi i u akutnoj fazi kad je kalcifikat mekan i u kroničnoj fazi kod tvrdih kalcifikata.

Postupak je lakše izvesti kod akutnih kalcifikata jer je sadržaj kalcifikata mekši i samim time se lakše i brže odstranjuje.

Oporavak nakon zahvata

Oporavak nakon zahvata je relativno brz. Neki pacijenti mogu imati pojačane bolove do 48h nakon zahvata što je uobičajena pojava i nije razlog za brigu.

Pacijentima se obično savjetuje uzimanje analgetika tipa paracetamola ili ibuprofena, diclofenaka i sl.. tijekom 5 dana nakon zahvata. Za ublažavanje bolova možete primjenjivati hladne obloge na tretirano rame nekoliko puta dnevno. Led je potrebno stavljati preko tkanine (ne direktno na kožu) u trajanju do 10 minuta.

Smijem li normalno koristiti ruku nakon ispiranja kalcifikata?

Ruku smijete i trebate početi normalno pomicati odmah nakon zahvata. Imobilizacija ruke nije potrebna. Kretanje potiče cirkulaciju, sprječava ukočenost i pridonosi bržem oporavku. Ipak, važno je izbjegavati veća opterećenja ruke i ramena (npr. nošenje tereta, nagli pokreti ili sportske aktivnosti) barem dva do tri tjedna nakon postupka, kako bi se tkivo u potpunosti oporavilo.

Fizikalna terapija nakon lavaže kalcifikata

Otprilike 2 do 3 tjedna nakon zahvata, kada se upala smiri i tkiva počnu zacjeljivati, preporučuje se započeti s fizikalnom terapijom. Terapija uključuje ciljane vježbe za povećanje opsega pokreta, jačanje mišića ramena i stabilizaciju zgloba. U početku se rade blage, kontrolirane vježbe uz stručni nadzor, a zatim se postupno povećava intenzitet. Cilj fizikalne terapije je povrat funkcionalnosti ramena i prevencija ponovnog nastanka tegoba.

Uz vježbe preporučujem i primjenu ultrazvuka, LASER-a ili magnetoterapije na tretirano rame radi poboljšanja cijeljenja tkiva.

Zaključak

Kalcifikati u ramenu i dalje predstavljaju izazov u liječenju jer unatoč svim dostupnim terapijskim opcijama, neki pacijenti i dalje osjećaju bol u ramenu. Lavaža ili “ispiranje” kalcifikata pokazala se kao učinkovita opcija liječenja, osobito za pacijente koji ne reagiraju na konvencionalne metode liječenja. Ovom tehnikom možemo relativno brzo ukloniti kalcifikat iz ramena bez potrebe za operativnim liječenjem. Pravilna dijagnostika, osobni pristup u liječenju i rehabilitacija nakon postupka ključni su za optimalan rezultat.

Blog Post
KORIŠTENI IZVORI

Moosmayer S, Ekeberg OM, Hallgren HB, Heier I, Kvalheim S, Juel NG, Blomquist J, Pripp AH, Brox JI. Ultrasound guided lavage with corticosteroid injection versus sham lavage with and without corticosteroid injection for calcific tendinopathy of shoulder: randomised double blinded multi-arm study. BMJ. 2023 Oct 11;383:e076447. doi: 10.1136/bmj-2023-076447. PMID: 37821122; PMCID: PMC10565688.

Adiva.hr: Ispiranjem kalcifikata u ramenu do ublažavanja bolova

Louwerens JK, Sierevelt IN, van Hove RP, van den Bekerom MP, van Noort A. Prevalence of calcific deposits within the rotator cuff tendons in adults with and without subacromial pain syndrome: clinical and radiologic analysis of 1219 patients. J Shoulder Elbow Surg. 2015 Oct;24(10):1588-93. doi: 10.1016/j.jse.2015.02.024. Epub 2015 Apr 11. PMID: 25870115.

Sansone V, Maiorano E, Galluzzo A, Pascale V. Calcific tendinopathy of the shoulder: clinical perspectives into the mechanisms, pathogenesis, and treatment. Orthop Res Rev.

Podijeli članak

autor članka

Ivan Galić, dr.med. spec. fizijatar

specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, FEBPRM

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

dr. Ivan Galic

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije specijalizaciju stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda prakticira dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava. U liječenju između ostalog koristi ultrazvučno vođene blokade tetiva i zglobova, primjenu hijaluronske kiseline, ispiranje kalcifikata iz ramena i mnoge druge.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Najčitaniji članci
Istraži druge teme

autor članka

Picture of Ivan Galić, dr.med. spec. fizijatar

Ivan Galić, dr.med. spec. fizijatar

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije specijalizaciju stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda prakticira dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava. U liječenju između ostalog koristi ultrazvučno vođene blokade tetiva i zglobova, primjenu hijaluronske kiseline, ispiranje kalcifikata iz ramena i mnoge druge.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Povezani članci

Najnoviji članci

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Prijavite se i među prvima na e-mail adresu primite nove vrijedne sadržaje.