TECAR terapija (INDIBA): Moderni pristup za efikasno liječenje boli

INDIBA ili TECAR terapija. terapeut primjenjuje terapiju na natkoljenicu pacijentice

TECAR terapija je relativno novi oblik fizikalne terapije koja koristi radiofrekventnu energiju za poticanje obnove tkiva, smanjenja boli i poboljšanje opsega pokreta. TECAR je kratica od Transfer of Energy Capacitive And Resistive što u prijevodu znači “kapacitativni i rezistivni prijenos energije“. U prijevodu, TECAR terapija koristi elektromagnetske valove kako bi zagrijala duboke slojeve tkiva, što potiče prokrvljenost i ubrzava proces zacjeljivanja te smanjuje bol. Možemo je smatrati oblikom dijatermije (od Grčke riječi διά (dia) i θέρμη (thermē) doslovno znače “zagrijavanje kroz”). INDIBA je jedan od najpoznatijih proizvođača uređaja za TECAR terapiju.

TECAR terapija se primjenjuje u rehabilitaciji ozljeda mišića, tetiva i zglobova, te pomaže ubrzati oporavak smanjenjem boli i upale. Često se koristi u sportskoj medicini, fizikalnoj terapiji i ortopediji za tretiranje akutnih i kroničnih stanja.

Cilj članka je informirati čitatelja o TECAR terapiji (INDIBA), objasniti kako djeluje te prikazati njezinu primjenu u liječenju različitih stanja. Članak također nastoji educirati o prednostima ove terapije, njenim modalitetima i učincima na oporavak i smanjenje boli.

TECAR terapija – kratka povijest

TECAR terapija ima svoje korijene u dijatermiji, tehnici koja datira iz kraja 19. stoljeća. Još je 1891. godine Nikola Tesla počeo koristiti izmjeničnu struju visoke frekvencije za grijanje dubokih tkiva. Kasnije, 1909. godine, njemački liječnik K.F. Nagelschmidt uveo je u uporabu termin “dijatermija” kako bi opisao proces “provođenja topline” na duboka tkiva. U 30-tim i 40-tim godinama 20. stoljeća počinju se razvijati uređaji za dijatermiju koji su koristili slične frekvencije kao sadašnji TECAR. TECAR terapija, razvijena je krajem 20. stoljeća, modernizirala je ovaj koncept uvođenjem kapacitivnih i rezistivnih modaliteta, omogućujući ciljano djelovanje na površinska i dublja tkiva.

INDIBA, TECAR, dijatermija – ima li razlike?

Dijatermija je opći pojam za terapijske tehnike koje koriste elektromagnetske valove za generiranje topline unutar tkiva. Prema radnoj frekvenciji postoji 3 oblika dijatermije. dugovalna, kratkovalna i mikrovalna dijatermija. TECAR je komercijalno ime za oblik dijatermije koji koristi nešto drugačije aplikatore nego što koristi “klasična” dijatermija. TECAR radi na frekvencijama od 0.3 do 1MHz te ga možemo smatrati oblikom dugovalne dijatermije. Pojam TECAR je kratica od Transfer of Energy Capacitive And Resistive što u prijevodu znači “kapacitativni i rezistivni prijenos energije“. INDIBA je brend, proizvođač uređaja, koji koristi istu tehnologiju kao TECAR, ali sa specifičnom frekvencijom od 448 kHz (0.448 MHz).

U širem smislu dijatermiju, TECAR i INDIBA-u možemo smatrati sinonimima jer rade na istom fizikalnom principu i ispoljavaju slične terapijske učinke.

Princip rada TECAR-a

TECAR odnosno dijatermija radi na principu kondenzatora pri čemu se isporučuje elektromagnetna energija koja ulazi u duboka tkiva te ondje ostvaruje termalne i ne-termalne učinke.

Uređaj se sastoji od generatora električne energije te dvije ploče obložene izolatorom unutar kojih je zavojnica. Ploče su povezane s električnim generatorom koji stvara razliku potencijala između dviju ploča što uzrokuje povećavanje gustoće pozitivnog naboja na jednoj ploči i negativnog na drugoj. Konkretno kod TECAR-a jednu “ploču” kondenzatora predstavlja aplikator (kapacitativni ili rezistivni), a druga ploča je “pasivna” i postavlja se ispod tretiranog dijela tijela. Uključivanjem uređaja dolazi do toka elektromagnetne energija u smjeru od aplikatora kroz dio tijela koji tretiramo do “pasivne” ploče.

Princip rada TECAR-a (INDIBA): preuzeto i modificirano s Medicivaonline

Generator struje radi u rasponu dugih radiofrekvencija (0.3 to 1.2 MHz). Naše tijelo se sastoji od različitih tkiva koja imaju različitu gustoću, sastav iona i molekula. Prolaskom struje kroz tkiva, tijelo se ponaša kao izolator. Dolazi do interakcije struje s nabijenim molekulama pri čemu se povećava titranje i gibanje iona i molekula. Pojačano kretanje čestica u tkivima proizvodi toplinu i druge učinke koji ovise o svojstvima tkiva. TECAR (INDIBA) je, zapravo, izuzetno učinkovita u dubini, gdje druge metode fizikalne terapije gube svoju učinkovitost.

Postoje dva načina rada TECAR terapije (INDIBA-e):

  • Rezistivna tehnika: U ovom načinu rada, koncentracija naboja, a time i biološki učinak, događa se u tkivima s najvećim otporom kao što su kosti, hrskavice, tetive i duboki mišići.
  • Kapacitivna tehnika: U ovom načinu rada, dolazi do povećanja gustoće naboja u području ispod pokretne elektrode, osobito na razini površinskih mekih tkiva (krvožilni i limfni sustav, masno tkivo i površinski mišići).

Djelovanje na tkiva

TECAR terapija ostvaruje svoje učinke putem povećanja temperature dubokih tkiva – termalni učinci. Neki učinci nisu vezani za povećanje temperature tkiva te ih nazivamo ne-termalni učinci.

Povećanje temperature tkiva dovodi do vazodilatacije, povećanja praga boli, smanjenja mišićnih grčeva, ubrzanog staničnog metabolizma i poboljšane rastezljivosti mekih tkiva. Nasuprot tome, ne-termalni učinci vjerojatno su rezultat apsorpcije energije oscilirajućih električnih polja od strane stanica, čime se inducira ili pojačava stanična aktivnost. Ti učinci uključuju povećan protok krvi, olakšanje bolova i ukočenosti zglobova, smanjenje upale, brže nestajanje edema i poboljšano zacjeljivanje rana.

Ispod ćemo zbirno po točkama navesti učinke TECAR (INDIBA) terapije:

  • Povećanje protoka krvi: TECAR terapija poboljšava cirkulaciju krvi u tretiranim područjima, što pomaže u opskrbi stanica hranjivim tvarima i kisikom, te ubrzava proces regeneracije.
  • Ubrzavanje metabolizma: Toplinska energija koju generira TECAR terapija povećava brzinu metaboličkih procesa unutar stanica, što doprinosi bržem zacjeljivanju i obnovi tkiva.
  • Povećanje difuzije iona: Terapija poboljšava brzinu difuzije iona kroz stanične membrane, što može poboljšati funkciju stanica i njihovu sposobnost za regeneraciju.
  • Povećanje elastičnosti tkiva: Toplina koja se stvara u tkivima čini fibrozna tkiva, kao što su tetive, zglobne čahure i ožiljke, fleksibilnijima i lakšima za istezanje, što pomaže u smanjenju ukočenosti i poboljšanju opsega pokreta.
  • Smanjenje upale i bolova: TECAR terapija može pomoći u smanjenju upale i bolova. Ovaj učinak se postiže ne-termalnim učincima što je posebno korisno u akutnoj fazi ozljede. Kako točno INDIBA djeluje na smanjenje boli nije poznato. Olakšanje boli uzrokovano toplinom može biti rezultat vazodilatacije, koja olakšava odvođenje medijatora boli poput bradikinina, serotonina i prostaglandina. Drugi mogući mehanizam je blokiranje prijenosa bolnog podražaja putem sustava kontrole “vrata”, koji blokira prenošenje signala boli u leđnoj moždini.
  • Relaksacija mišića: Terapija doprinosi opuštanju mišića, što može smanjiti grčeve i napetost te poboljšati ukupnu mišićnu funkciju.

Za što se sve koristi INDIBA ili TECAR terapija?

TECAR terapija ili INDIBA koriste se u liječenju akutnih stanja kao što su sportske ozljede, uganuća zglobova, povrede mišića i ligamenata. Također se koristi u liječenje brojnih kroničnih stanja mišićno koštanog sustava kao što su artroza zglobova, bolovi u kralježnici itd…

Akutna stanja

Za liječenje akutnih stanja prvenstveno koristimo ne-termalne učinke TECAR terapije pri čemu moramo smanjiti ukupnu isporučenu energiju tijekom tretmana. Akutna stanja su praćena razvojem otekline i upale stoga bi dodatno zagrijavanje moglo samo pogoršati tegobe. U akutnim stanjima INDIBA smanjuje bol i oteklinu te pozitivno utječe na regeneraciju tkiva. Terapija u akutnim stanjima traje kraće, ali se ponavlja češće, kako bi se što brže smanjili simptomi.

Najčešća akutna stanja za koje koristimo TECAR (INDIBA-u):

  • Uganuća zglobova (gležanj, koljeno, ručni zglob)
  • Akutna bol u leđima (lumbago)
  • Akutna bol u gornjem dijelu leđa i vratu (miofascijalni bolni sindromi)
  • Akutni burzitis (upala burze)
  • Tendinitis (upala tetiva)
  • Akutne sportske ozljede (kontuzije, istegnuća mišića, ruptura – puknuće mišića)
  • Ozljede ligamenata (djelomične rupture ligamenata)
  • Postoperativni edemi (oteklina nakon operacija)

Kronična bolna stanja mišićno-koštanog sustava

Kod liječenja kroničnih stanja u većoj mjeri se oslanjamo na termalne efekte TECAR terapije, tj. na zagrijavanje dubokih tkiva. Povećanjem temperature tkiva INDIBA (TECAR terapija) smanjuje bol i potiče perifernu i duboku vaskularizaciju, potiče cijeljenje tkiva i povećava elastičnost tkiva.

Najčešća stanja gdje se koristi TECAR terapija (INDIBA):

  • Osteoartritis (artroza) – (degenerativna bolest zglobova). TECAR je pogodan za artrozu koljena, kuka, ramena.
  • Kronična bol u leđima (lumbalni sindrom)
  • Kronični tendinitis (upala tetiva). Najčešće se u kliničkoj praksi susreće:
    • Lateralni i medijalni epikondilitisi lakta ( teniski i golferski lakat)
    • Tendinopatija Ahilove tetive
    • Tendinopatija tetiva rotatorne manžete ramena
    • Upala tetive kuka (trohanterični burzitis)
    • Tendinopatija patelarane tetive (skakačko koljeno)
  • Fibromialgija (kronična bol u mišićima)
  • Cervikalni sindrom (bol u vratu)
  • Plantarni fascitis
  • Miofaascijalni bolni sindromi s trigger točkama
  • Kontraktura zgloba. Kontraktura zgloba nastala nakon operativnog zahvata, povrede ili prijeloma. Zagrijavanjem tkiva povećava se elastičnost, omogućuje brža rehabilitacija i povratak opsega pokreta te funkcije zgloba.

Razlika između TECAR (INDIBA) terapije i ostalih fizikalnih terapija?

Jedino dijatermija odnosno TECAR terapija ima sposobnost zagrijavanja dubokih tkiva. Terapijski ultrazvuk, LASER ili topli oblozi također imaju sposobnost zagrijavanja tkiva međutim njihov je učinak površinski i kratkotrajan. INDIBA kontrolirano zagrijava tkiva iznutra (tetive, mišići, zglobovi) bez pregrijavanja kože i površinskih slojeva, čime se izbjegava neugodan osjećaj topline.

Kako se primjenjuje TECAR terapija?

Procedure fizikalne terapije provodi fizioterapeut. Najčešće se od pacijenta se traži da legne na ležaj, iako zahvaljujući posebnim elektrodama terapija može biti provedena čak i tijekom kretanja: pacijent može izvoditi specifične dinamičke pokrete prema uputama terapeuta, čime se povećava učinkovitost tretmana.

TECAR ili INDIBA se primjenjuje u kontaktu s kožom. Terapeut postavlja “pasivnu” ploču ispod tretiranog dijela tijela, a aplikator (kapacitivni ili rezistivni) na područje koje se tretira i nanosi provodnu kremu – gel na tijelo. Preporučuje se nositi odjeću koja se lako skida i omogućava tretman u izravnom kontaktu s kožom.

Jedna terapija traje u prosjeku traje 20-25 minuta, ovisno o dijelu tijela i vrsti tretmana. Naime, ako se terapija provodi na manjim područjima, sesija će trajati manje od 20 minuta; s druge strane, ako se tretman izvodi na većim područjima, sesija će trajati dulje. TECAR terapija se kod kroničnih stanja primjenjuje 1-2x tjedno, a kod akutnih stanja može i svakodnevno. Kod akutnih stanja terapije se provode češće, ali pojedinačno kraće traju.

INDIBA terapija se može kombinirati s manualnim tretmanima – budući da se aplikatori također mogu koristiti kao instrumenti za mehanički tretman.

TECAR terapija (INDIBA): primjena putem aplikatora direktno preko kože
TECAR terapija (INDIBA): primjena putem aplikatora direktno preko kože Freepik (pvproductions)

U kojim se stanjima ne smije primjenjivati INDIBA (TECAR)?

TECAR se općenito smatra vrlo sigurnom terapijom za primjenu međutim postoje neka ograničenja. Kao i kod većine fizikalnih terapija zabranjena je primjena TECAR-a preko nekih dijelova tijela.

Zabranjeno je primjenjivati većinu fizikalnih terapija na sljedećim područjima:

  • Žlijezdasta područja (npr. štitnjača)
  • Aksilarna šupljina (pazuh)
  • Pubični i genitalni organi
  • Sternum (prsna kost)
  • Supraklavikularna i subklavikularna fosa (područja iznad i ispod ključne kosti)
  • Ilijakalni greben (gornji dio zdjelice)

Dalje ćemo nabrojati neka stanja kod kojih se ne preporuča primjena TECAR-a:

  • Krvarenje: Terapija se ne smije primjenjivati na područjima s aktivnim krvarenjem.
  • Rak: Ne preporučuje se primjena na područjima pogođenim malignim bolestima.
  • Flebitis, trombi i arterioskleroza: Ne koristi se kod upale vena, prisutnosti tromba ili bolesti arterija.
  • Smanjena osjetljivost: Nije preporučljivo primjenjivati terapiju na područjima s smanjenom osjetljivošću.
  • Metalne proteze: Oprez na područjima s metalnim implantatima.
  • Pacemaker: Treba izbjegavati kod osoba s pacemakerom zbog mogućeg ometanja funkcije uređaja.
  • Slušni aparati: Nisu preporučljivi za primjenu TECAR-a zbog mogućih interakcija.
  • Inzulinske pumpe: Izbjegavajte terapiju kod osoba s insulinskim pumpama zbog mogućeg utjecaja na uređaj.
  • Intrauterini uređaji (IUD): Ne primjenjuje se na područjima gdje su prisutni intrauterini uređaji.I
  • Infekcije: Ne koristi se kod osoba s visokom temperaturom ili aktivnim infekcijama.
  • Trudnoća: TECAR terapija se ne preporučuje tijekom trudnoće.
  • Epilepsija: Nije preporučljiva za osobe s epilepsijom zbog mogućeg rizika od napada.
  • Djeca mlađa od 14 godina: Terapija se obično ne koristi za djecu mlađu od 14 godina.

Zaključak

TECAR terapija predstavlja naprednu fizioterapijsku metodu koja koristi elektromagnetsku energiju za poboljšanje cirkulacije, smanjenje boli i ubrzanje procesa oporavka u mišićima, zglobovima i tkivima. Njena primjena pokazuje značajne rezultate u liječenju akutnih i kroničnih stanja, poput artritisa i tendinitisa, bolova i povreda. INDIBA ili TECAR se može koristiti i samostalno, međutim najbolji rezultat se ipak postiže u kombinaciji s drugim oblicima fizikalne terapije, prije svega kineziterapija – vježbanje.

Blog Post
IZVORI

Vahdatpour B, Haghighat S, Sadri L, Taghian M, Sadri S. Effects of Transfer Energy Capacitive and Resistive On Musculoskeletal Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis. Galen Med J. 2022 Nov 17;11:e2407. doi: 10.31661/gmj.v11i.2407. PMID: 36698689; PMCID: PMC9838110.

Raeisi M, Mohammadi HK, Heshmatipour M, Tarrahi MJ, Taheri N. Effect of Transfer Energy Capacitive and Resistive Therapy on Shoulder Pain, Disability, and Range of Motion in Patients With Adhesive Capsulitis: A Study Protocol for a Randomized Controlled Trial. J Chiropr Med. 2023 Jun;22(2):116-122. doi: 10.1016/j.jcm.2022.04.006. Epub 2022 Jul 16. PMID: 37346238; PMCID: PMC10280083.

Amani T, Surenthar M, Prethipa R. Frontier Breakthroughs: A Comprehensive Review of Diathermy in Dentistry With a Focus on Oral Medicine. Cureus. 2024 Apr 1;16(4):e57427. doi: 10.7759/cureus.57427. PMID: 38699109; PMCID: PMC11063130.

Bélanger, A. (2010). Therapeutic electrophysical agents: evidence behind practice. 2nd ed. Philadelphia, Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins.

Notarnicola A, Maccagnano G, Gallone MF, Covelli I, Tafuri S, Moretti B. Short term efficacy of capacitive-resistive diathermy therapy in patients with low back pain: a prospective randomized controlled trial. J Biol Regul Homeost Agents. 2017 Apr-Jun;31(2):509-515. PMID: 28685560.

Cacolice, Paul & Scibek, Jason & Martin, Robroy. Diathermy: A Literature Review of Current Research and Practices. OPTP. 25. 155-161.

itechmedicaldivision.com

gymna.com

Wikipedia: Diathermy

Podijeli članak

autor

dr. Ivan Galić

specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, FEBPRM

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

dr. Ivan Galic

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije. Specijalizaciju fizikalne medicine i rehabilitacije stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda suvereno radi dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Najčitaniji članci
Istraži druge teme

autor članka

Picture of Ivan Galić, spec. fizijatar

Ivan Galić, spec. fizijatar

Ivan Galić, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije. Specijalizaciju fizikalne medicine i rehabilitacije stječe 2020. godine. Iste godine polaže ispit pred Odborom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Europske Unije te stječe naslov FEBPRM (“Fellow of the European Board od Physical and Rehabilitation Medicine”). Poseban interes pokazuje za dijagnostiku, rehabilitaciju i liječenje bolnih stanja sustava za kretanje naročito u području koljena i ramena, degeneracije zglobova, tendinopatija, bolnih sindroma kralježnice. Od dijagnostičkih metoda suvereno radi dijagnostički ultrazvuk lokomotornog sustava.

Prijavite se i ne propustite novi članak!

Među prvima na e-mail adresu primite nove članke i ostale vrijedne sadržaje.

Povezani članci

Najnoviji članci