Trnci u rukama su česta pojava koja kod mnogih ljudi izaziva nelagodu i zabrinutost. Mogu biti simptomom bezazlenih prolaznih stanja, ali i znak ozbiljnih bolesti koji zahtijevaju posjet liječniku. Ovaj osjećaj često se opisuje kao peckanje, utrnulost ili mravinjanje te može zahvatiti jednu ili obje ruke.
Trnci u rukama najčešće su uzrokovani kompresijom, iritacijom ili oštećenjem živca ili grane živca u ruci i zapešću. Bolesti koje zahvaćaju periferne živce, poput dijabetesa, također mogu uzrokovati trnjenje ruku. Osim dijabetesa i druge bolesti kao što je alkoholizam, nedostatak vitamina, određene autoimune i nasljedne bolesti mogu uzrokovati oštećenje živaca.
Rjeđe, trnjenje ruku može biti uzrokovano problemima u mozgu ili leđnoj moždini. Kada se to dogodi, također se može javiti slabost ili gubitak funkcije u ruci ili šaci. Samo trnjenje ruku bez drugih popratnih simptoma obično nije povezana s potencijalno opasnim poremećajima, poput moždanog udara ili tumora.
U članku ćemo opisati najčešće uzroke trnaca u rukama, kako ih prepoznati i kada potražiti pomoć liječnika. Također ćemo objasniti kako se postavlja dijagnoza pojedinih stanja te dostupne metode liječenja.
Kada posjetiti liječnika ako imate trnjenje ruku?
Važno je napomenuti da ni u kojem slučaju trnci rukama nisu normalna pojava. Ako povremeno osjetite trnce u rukama, možda jednom ili dvaput mjesečno, vjerojatno nema razloga za zabrinutost. Najvjerojatnije ste spavali u položaju koji je uzrokovao pretjerano istezanje i kompresiju živca u ruci, što često uzrokuje trnjenje ruku nakon buđenja.
Međutim, ako trnce imate svakodnevno ili gotovo svakodnevno, to ukazuje na ozbiljniji problem te je potrebno javiti se liječniku. Osim moždanog udara, trnci u rukama sami po sebi obično nisu opasni po život. Međutim, tegobe koje imate bi trebale privući vašu pažnju kako biste otkrili uzrok i pronašli način da riješite problem.
Zašto nastaju trnci u rukama?
Trnci u rukama su u najvećem broju slučajeva uzrokovani oštećenjem živaca. Oštećenje živaca može nastati na dva načina:
- kompresijom, iritacijom ili ozljedom živca
- polineuropatija – oštećenje više živaca koje nastaje zbog nedostatka vitamina, djelovanjem toksičnih tvari (alkoholizam, industrijska otapala..), metaboličkih bolesti kao što je šećerna bolest i drugo
Kompresija živca na ruci je najčešći uzrok trnaca u rukama u fizijatrijskoj ordinaciji.
Iz leđne moždine u vratnom dijelu izlaze živci koji se nazivaju spinalni korjenovi (radiksi). Korjenovi formiraju brahijalni pleksus koji je smješten u području od vrata do ramena. Od ramena se iz pleksusa formiraju tri živca koji daju osjet i pokreću mišiće u ruci: ulnarni živac, n. medianus i radijalni živac. Živac može biti komprimiran bilo gdje na svom putu od kralježnične moždine u vratu do prstiju šake.
Daleko najčešće mjesto kompresije je karpalni kanal u zapešću gdje dolazi do iritacije n. medianusa i sindroma karpalnog kanala što obično izaziva trnce i bol u prva tri prsta. Drugo najčešće stanje je kompresija ulnarnog živca u kubitalnom kanalu lakta, a simptomi se javljaju u malom prstu i prstenjaku. Živac može biti komprimiran i na izlasku iz vratne kralježnice protruzijom diska ili osteofitom, a to stanje nazivamo vratna radikulopatija. Kod kompresije živca simptomi su obično prisutni samo na jednoj ruci, a trnci se osjećaju u području ruke za koje živac daje osjet što je zorno prikazano na ilustraciji.
Polineuropatija je stanje gdje dolazi do oštećenja više perifernih živaca u tijelu, što može uzrokovati simptome poput utrnulosti, mravinjanja, pečenja, žarenja i boli. Kod polineuropatije simptomi su obično prisutni i na rukama i na nogama te su obično zahvaćene i lijeva i desna strana. Distribucija trnjenja ne prati inervaciju jednog živca, nego pacijenti tegobe osjećaju na proširenom području, često na području koje bi pokrivale rukavice ili čarape. Dijabetes, alkoholizam i starija dob su poznati uzroci neuropatije. Trovanje metalima i industrijskim spojevima također su mogući uzroci.
Određeni lijekovi, poput lijekova za liječenje raka, poznati su po tome što uzrokuju gubitak osjeta i trnjenje ruku. Neki od njih uzrokuju privremeno trnjenje ruku koje se povlači nakon završetka kemoterapije, dok drugi mogu uzrokovati trajne simptome i gubitak osjeta. Nutritivne manjkavosti, poput nedostatka vitamina iz B skupine, mogu također uzrokovati trnjenje ruku i nogu.
Trnci u rukama: 7 najčešćih uzroka
U poglavlju ćemo opisati 7 najčešćih uzroka trnaca u rukama, kako ih prepoznati i na vrijeme javiti se doktoru.
1. Sindrom karpalnog kanala
Karpalni kanal najčešće je mjesto kompresije živca u ljudskom tijelu. Stanje poznato kao sindrom karpalnog kanala (sindrom karpalnog tunela) je kompresivna neuropatija koja je uzrokovana kompresijom živca (nervus medianus) pri prolasku kroz karpalni kanal u zapešću. To je daleko najčešća kompresivna neuropatija na koju otpada gotovo 90% svih neuropatija. Najčešće se javlja u dobi od 40-60 godina, a žene obolijevaju deset puta češće nego muškarci.
Kod sindroma karpalnog kanala najčešći simptomi na koje se pacijenti žale su trnci u rukama, mravinjanje i bol koja se javlja u palcu, kažiprstu, srednjem prstu i dijelu prstenjaka. Tegobe su u početku najizraženije noću što nerijetko pacijente budi iz sna pri čemu otresaju rukom ne bi li ublažili simptome. Kako oštećenje živca napreduje mogu se javiti i drugi simptomi kao što su slabost mišića šake i nespretnost pa se pacijenti žale da im ispadaju stvari iz ruku. U uznapredovalim stadijima bolesti može doći do propadanja mišića šake, naročito baze palca te do trajnog gubitka osjeta na šaci.
Dijagnoza sindroma karpalnog kanala se postavlja na temelju pažljive procjene simptoma, ciljanog fizikalnog pregleda liječnika i rezultata dijagnostičkih pretraga. Od dijagnostičkih pretraga koristimo ultrazvuk i EMNG. Ultrazvukom pregledavamo građu živca, a EMNG-om funkciju živca.
Liječenje može biti konzervativno i operativno, ovisno o stadiju oštećenja živca i simptomima. Konzervativne metode liječenja se preporučuju kao prva linija liječenja u svim slučajevima kada nije nastupilo teško oštećenje živca. Obuhvaćaju fizikalnu terapiju, vježbe, nošenje specijalnih ortoza i injekcije kortikosteroida u karpalni kanal. Kod pacijenata gdje nije postignut zadovoljavajući rezultat nakon konzervativnog liječenja i kod onih koji imaju uznapredovali stupanj sindroma karpalnog kanala potrebno je razmotriti operativno liječenje.
Više o sindromu karpalnog kanala pročitajte u članku posvećenom samo toj temi: Karpalni kanal: Najčešće mjesto kompresije živca
2. Sindrom kubitalnog kanala (kompresija ulnarnog živca u laktu)
Sindrom kubitalnog kanala druga je najčešća kompresivna neuropatija na ruci, a nastaje zbog kompresije ili iritacije ulnarnog živca, koji prolazi kroz kubitalni kanal u laktu. Najčešći simptom je trnjenje malog prsta i prstenjaka te pripadajuće strane dlana. Ulnarni živac jedan je od tri glavna živca u ruci i odgovaran je za dio osjeta u šaci i motoričku funkciju šake.
Zašto dolazi do sindroma kubitalnog kanala?
Uzroci sindroma kubitalnog kanala mogu biti različiti. Najčešći uzrok je dugotrajni pritisak na lakat, što se može dogoditi kada se naslanjamo na njega ili spavamo s rukama savijenim ispod tijela. Također, ponavljajuće kretnje koje uključuju savijanje i ispružanje lakta mogu uzrokovati iritaciju živca. Profesionalne aktivnosti koje zahtijevaju ponavljajuće kretnje rukom, poput tipkanja ili rada s alatima, mogu povećati rizik od nastanka ovog sindroma.
Simptomi sindroma kubitalnog kanala
Simptomi se obično pojavljuju postepeno i često su povezani s dugotrajnim ili ponavljajućim naprezanjem živca.
- Trnci i utrnulost u malom prstu i prstenjaku, posebno kada je lakat savijen.
- Slabost u ruci i prstima, što može otežati obavljanje svakodnevnih zadataka poput hvatanja predmeta.
- Bol u području lakta koja se širi prema podlaktici i šaci.
- Osjećaj slabosti i smanjenog stiska u ruci.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza sindroma kubitalnog kanala obično uključuje klinički pregled i pretrage, poput EMNG-a i ultrazvuka, koji pomažu u procjeni funkcije i građe ulnarnog živca. Liječenje se može sastojati od konzervativnih metoda, poput izbjegavanja aktivnosti koje pogoršavaju simptome, nošenja udlaga koje drže lakat u ispravnom položaju tijekom noći ili fizikalne terapije.
U slučajevima gdje konzervativni tretmani ne donose poboljšanje ili kada su simptomi izraženi, može biti potrebno kirurško oslobađanje ulnarnog živca.
3. Dijabetička polineuropatija
Dijabetička polineuropatija jedan je od najčešćih komplikacija dugotrajno povišenog šećera u krvi kod osoba s dijabetesom i jedan od čestih uzroka trnaca u rukama i nogama. Neuropatija je pojam koji označava oštećenje ili disfunkciju perifernih živaca. Polineuropatija je oštećenje više živaca i česta je komplikacija šećerne bolesti, dijabetesa, štoviše dijabetička polineuropatija je najčešći oblik polineuropatije. Ova vrsta oštećenja živaca nastaje kao posljedica dugotrajnog djelovanja visokih razina glukoze, koje mogu narušiti funkciju perifernih živaca, što dovodi do postupnog gubitka osjeta, peckanja i bolova u ekstremitetima. Simptomi su najčešće više izraženi na nogama nego na rukama i obično su prisutni obostrano.
Kako nastaje dijabetička polineuropatija?
Glavni uzrok dijabetičke polineuropatije je hiperglikemija, odnosno dugotrajno visoka razina šećera u krvi. Ona oštećuje krvne žile koje opskrbljuju živce, smanjujući dotok kisika i hranjivih tvari potrebnih za njihovo normalno funkcioniranje. S vremenom, ovaj proces dovodi do propadanja živčanih vlakana, posebno onih koji su najudaljeniji od središnjeg živčanog sustava, poput onih u rukama i nogama.
Pored visokih razina šećera u krvi, faktori poput visokog krvnog tlaka, povišenih masnoća u krvi i pušenja također mogu ubrzati oštećenje perifernih živaca kod dijabetičara.
Simptomi dijabetičke polineuropatije
Simptomi dijabetičke polineuropatije obično nastupaju postupno i započinju u stopalima, a zatim se šire prema gore, dok simptomi u rukama obično dolaze kasnije. Najčešći simptomi uključuju:
- Trnci u rukama i trnci u stopalima, peckanje ili žarenje u stopalima. Simptomi prvo nastupe u stopalima, a kasnije u rukama.
- Utrnulost i gubitak osjeta u prstima i dlanovima.
- Oštra ili probadajuća bol koja se može pojačati noću.
- Slabost mišića u rukama ili nogama.
- Smanjen osjet za temperaturu i dodir, što može povećati rizik od ozljeda.
Dijabetička polineuropatija najčešće je simetrična, što znači da podjednako zahvaća obje strane tijela, i obično napreduje postepeno tijekom vremena.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza dijabetičke polineuropatije temelji se na kombinaciji kliničkih simptoma, neurološkog pregleda i dijagnostičkih testova poput elektromioneurografije (EMNG). Rani znakovi oštećenja živaca mogu se otkriti i testovima osjeta, poput upotrebe monofilamenta za provjeru taktilnog osjeta ili vibracijskog osjeta pomoću ugaone vilice.
Liječenje dijabetičke polineuropatije prvenstveno se fokusira na kontrolu osnovnog uzroka – šećera u krvi. Uspješna regulacija glukoze ključna je za usporavanje napredovanja oštećenja živaca i smanjenje simptoma. Redovite kontrole kod liječnika, pravilna prehrana, redovita tjelesna aktivnost i prestanak pušenja od ključne su važnosti za očuvanje zdravlja živaca. Rana dijagnoza i pravilna kontrola dijabetesa mogu pomoći u sprječavanju ozbiljnih komplikacija i omogućiti bolju kontrolu simptoma.
Lijekovi za liječenje kronične boli, poput antikonvulziva i antidepresiva, mogu pomoći u ublažavanju neuropatske boli. Također se preporučuju fizikalna terapija, korištenje ortopedskih uložaka te, u nekim slučajevima, upotreba lokalnih anestetika.
4. Vratna radikulopatija
Vratna radikulopatija je stanje koje nastaje zbog kompresije ili iritacije živčanih korjenova u vratnom (cervikalnom) dijelu kralježnice, što može uzrokovati različite simptome, uključujući bol, slabost, ukočenost i trnjenje ruku. Vratni spinalni korjenovi su živčani snopovi koji izlaze iz vratnog dijela leđne moždine, prolazeći kroz otvore između kralježaka. U vratnoj kralježnici postoji 8 korjenova sa svake strane (C1-C8). U medicinskoj dokumentaciji liječnici često spominju korijene uz kraticu C (npr. C5, C6 itd.). C je kratica za cervikalni (vratni) što znači da npr. C5 označava peti vratni korijen. Vratni korijenovi tvore brahijalni pleksus koji se nastavlja u živce ruke.
Kompresija ili iritacija živčanih korjenova u vratnoj kralježnici najčešće nastaje zbog hernijacije diska, degenerativnih promjena poput spondiloze i stvaranja osteofita ili spinalne stenoze.
Simptomi
Osnovni simptomi vratne radikulopatije uključuju:
- Trnci u rukama ili gubitak osjeta u rukama i prstima
- Bol koja se širi iz vrata prema ramenu, nadlaktici i šaci
- Slabost u mišićima ruku, gubitak spretnosti u šakama, ispadanje stvari iz ruku
- Povećana osjetljivost ili bol pri pomicanju vrata
Simptomi mogu biti stalni ili povremeni, te se često pogoršavaju pri određenim pokretima glave i vrata.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnostika vratne radikulopatije uključuje klinički pregled, anamnezu te slikovne pretrage poput magnetske rezonancije (MRI) ili CT-a kako bi se utvrdio točan uzrok pritiska na živce. EMNG (elektromiografija) može biti korisna u procjeni oštećenja živaca.
Liječenje
Liječenje može uključivati konzervativne metode poput fizikalne terapije, lijekova protiv bolova i protuupalnih lijekova, kao i epiduralne injekcije kortikosteroida. U težim slučajevima, kada simptomi ne reagiraju na konzervativno liječenje, može biti potrebna operacija kako bi se smanjio pritisak na živce.
Vratna radikulopatija je čest uzrok trnaca u rukama i obično je povezana s degenerativnim procesima u kralježnici. Pravovremena dijagnoza i liječenje mogu značajno ublažiti simptome i spriječiti daljnje komplikacije.
5. Vibracijski sindrom šake i ruke (Hand-Arm Vibration Syndrome – HAVS)
Vibracijski sindrom šake i ruke (HAVS) je medicinsko stanje uzrokovano dugotrajnim izlaganjem vibracijama koje se prenose kroz ruke prilikom korištenja ručnih vibracijskih alata ili strojeva. Ovo stanje može dovesti do trajnog oštećenja krvnih žila, živaca, mišića i zglobova, što uzrokuje simptome poput bolova, trnaca u rukama, gubitka osjeta te gubitka snage i spretnosti u rukama.
Uzroci
HAVS se javlja kod osoba koje rade s alatima poput bušilica, brusilica, pila, čekića ili pneumatskih alata, koje prenose snažne vibracije na ruke i šake. Kronična izloženost vibracijama uzrokuje mikrotraume u tkivima ruku, posebno u krvnim žilama i živcima, što vremenom dovodi do degenerativnih promjena. Radnici u građevini, rudarskoj industriji, metalnoj industriji i šumarstvu su najugroženije skupine.
Simptomi
HAVS karakteriziraju tri glavna simptoma:
- Vaskularni simptomi – Često se manifestiraju kao Raynaudov fenomen, pri čemu dolazi do sužavanja krvnih žila u prstima, što uzrokuje bljedilo, hladnoću i bol u prstima, osobito pri izlaganju hladnoći.
- Neurološki simptomi – Trnci u rukama, utrnulost i gubitak osjeta u rukama i prstima su česti, a s vremenom može doći i do slabosti mišića i gubitka fine motorike.
- Mišićno-koštani simptomi – Oštećenje mišića, zglobova i tetiva uzrokuje bol, ukočenost te smanjenu snagu u rukama i šakama.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnosticiranje HAVS-a temelji se na kliničkoj anamnezi, pregledima te posebnim testovima za procjenu osjeta, protoka krvi i motoričke funkcije u rukama. Važno je prepoznati simptome u ranoj fazi jer napredovanje bolesti može dovesti do trajnih oštećenja.
Liječenje uključuje izbjegavanje daljnjeg izlaganja vibracijama, korištenje zaštitnih rukavica, te fizikalnu terapiju za jačanje mišića i poboljšanje cirkulacije. U ozbiljnim slučajevima, mogu se koristiti lijekovi za poboljšanje cirkulacije, dok se za neuropatsku bol mogu propisati analgetici i antidepresivi.
Prevencija
Prevencija HAVS-a uključuje korištenje antivibracijskih rukavica, redovite pauze tijekom rada s vibracijskim alatima te pravilno održavanje alata kako bi se smanjila količina vibracija. Poslodavci također trebaju osigurati edukaciju o rizicima vibracija i provođenje mjera zaštite na radu.
HAVS je ozbiljan zdravstveni problem koji zahtijeva pažnju, jer može značajno narušiti kvalitetu života i radnu sposobnost osoba koje su mu izložene.
6. Miofascijalni bolni sindrom vrata i gornjeg dijela leđa
Miofascijalni bolni sindrom vrata i gornjeg dijela leđa karakterizira bol i osjetljivost u mišićima i fascijama vrata i gornjeg dijela leđa često uz prisutnost trigger točaka. Uzrok miofascijalnog bolnog sindroma najčešće je prenaprezanje mišića i prekomjerna upotreba, ozljeda, stres, loša postura, nedostatak fizičke aktivnosti i spavanje u neugodnom položaju. Vrlo se često viđa kod osoba koje dugo sjede za računalom, naročito kod osoba ženskog spola.
Faktori rizika za razvoj ovog stanja uključuju tjelesnu neaktivnost, sjedilački način života, nepravilno držanje tijela, kao i emocionalni stres, koji može pogoršati napetost mišića.
Trigger točke su lokalizirane osjetljive točke u mišićima ili fasciji koje mogu uzrokovati lokalnu i prenesenu bol u druga područja tijela. Ove trigger točke mogu uzrokovati osjećaj pečenja, trnjenje ruku ili utrnulost u ruci, često simulirajući simptome oštećenja živaca.
Dijagnoza
Dijagnoza miofascijalnog bolnog sindroma temelji se na kliničkom pregledu, pri čemu liječnik traži prisutnost okidačkih točaka u mišićima te procjenjuje bol i raspon pokreta. U nekim slučajevima, dijagnostičke metode poput ultrazvuka mogu pomoći u procjeni stanja mišića, ali MBS se obično dijagnosticira na temelju anamneze i fizikalnog pregleda.
Liječenje
Liječenje miofascijalnog bolnog sindroma obuhvaća fizikalnu terapiju s vježbama istezanja, manualnu terapiju, te primjenu tehnika za neutralizaciju trigger točaka poput dry needling tehnike ili injekcija lokalnih anestetika. Također, koriste se lijekovi poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) i mišićnih relaksansa, dok tehnike opuštanja pomažu u smanjenju stresa i mišićne napetosti.
7. Sindrom gornjeg torakalnog (prsnog) otvora
Sindrom gornjeg torakalnog otvora (TOS) je skup poremećaja koji nastaju zbog kompresije živaca ili krvnih žila u prostoru između ključne kosti i prvog rebra. Glavni simptomi su bol u vratu, ramenima i rukama, trnci u rukama i slabost mišića ruke.
Uzroci
Sindrom gornjeg torakalnog otvora može biti uzrokovan anatomskim abnormalnostima, ozljedama, lošom posturom, ponavljajućim pokretima ili pritisak izazvan mišićima. Također, tjelesna konstitucija poput dodatnog rebra ili zadebljanja mišića može pridonijeti razvoju ovog sindroma.
Simptomi
Glavni simptomi TOS-a uključuju bol i trnjenje ruku, osobito tijekom podizanja ruku, slabost mišića, te hladne ili blijede ruke zbog smanjenog protoka krvi.
Liječenje
Liječenje sindroma gornjeg torakalnog otvora uključuje fizikalnu terapiju za poboljšanje posture i istezanje mišića, lijekove za smanjenje boli, a u nekim slučajevima i kirurške zahvate za smanjenje pritiska na živce ili krvne žile.
Najčešća pitanja
Trnjenje ruku za vrijeme spavanja (trnci u rukama po noći)?
Kod većine medicinskih stanja koja mogu uzrokovati trnce u rukama, simptomi su više izraženi tijekom noći ili neposredno pred odlazak na spavanja. Za to postoji nekoliko razloga:
- Položaj tijela: Dok spavamo, zbog nepravilnog položaja tijela može doći do dugotrajnog istezanja ili kompresije živca što može pogoršati trnjenje ruku.
- Smanjena cirkulacija: Noću, usporavanje cirkulacije može uzrokovati nakupljanje tekućine u pojedinim dijelovima tijela što može uzrokovati dodatnu kompresiju na živce.
- Manje distrakcije: Tijekom noći, nedostatak vanjskih stimulacija može učiniti trnce primjetnijim jer nema drugih aktivnosti koje bi mogle skrenuti pažnju sa simptoma.
Trnci u rukama i nogama – koji su mogući uzroci
Za razliku od trnaca u rukama i šakama koji su najčešće uzrokovani kompresijom živaca u ruci, istovremeni trnci u rukama i nogama često su uzrokovani drugim poremećajima. Razlozi su brojni, od bezopasnih do onih koji zahtijevaju hitnu dijagnostičku obradu.
- Dijabetička polineuropatija
- Sistemske bolesti. To uključuje poremećaje bubrega, bolesti jetre, oštećenje krvnih žila, hematološke bolesti, amiloidozu, poremećaje vezivnog tkiva, kroničnu upalu, hormonske disbalanse (uključujući hipotireozu – bolest štitnjače).
- Nedostaci vitamina. Vitamini E, B1, B6, B12 i niacin su neophodni za zdravlje i ispravnu funkciju živaca. Nedostatak B12, na primjer, može dovesti do perniciozne anemije, važnog uzroka perifernih neuropatija. No, previše B6 može uzrokovati simptome kao što su trnci u rukama i nogama.
- Alkoholizam. Alkoholičari su skloniji nedostatku tiamina ili drugih važnih vitamina zbog loših prehrambenih navika, što je čest uzrok perifernih neuropatija. Također, alkohol može direktno djelovati toksično na živce te uzrokovati oštećenje živaca.
- Toksini. Uključuju teške metale poput olova, arsena, žive i talija, te neke industrijske i okolišne kemikalije. Također uključuju određene lijekove, posebno lijekove koji se koriste za liječenje malignih bolesti, kao i neke antivirusne lijekove i antibiotike.
- Multipla skleroza. Autoimuna bolest gdje dolazi do oštećenja mijelinskog omotača oko živčanih vlakana u mozgu i kralježnici. Trnci u rukama i nogama su čest simptom.
- Lijekovi. Određeni lijekovi kao i ulične droge mogu uzrokovati trnce u rukama i nogama.
- Cervikalna mijelopatija je stanje koje nastaje zbog kompresije kralježnične moždine u vratnoj kralježnici, obično uslijed degenerativnih promjena, hernijacije diska ili osteofita (koštanih izbočina). Ova kompresija može uzrokovati razne neurološke simptome, uključujući trnjenje ruku, slabost i ukočenost u rukama i nogama, poteškoće s koordinacijom, te u težim slučajevima, probleme s hodanjem i funkcijama mokrenja. Cervikalna mijelopatija zahtijeva pravovremenu dijagnozu i liječenje kako bi se spriječila daljnja šteta na kralježničnoj moždini i poboljšala kvaliteta života pacijenta.
- Anksioznost. Može uzrokovati trnce u rukama, prstima, nogama i prstima na nogama, kao i na licu i oko usana. Ovaj fenomen često se događa zbog hiperventilacije, koja smanjuje razinu ugljičnog dioksida u krvi i može izazvati osjećaj trnjenja ili bockanja u ekstremitetima. Uz to, anksioznost može uzrokovati napetost mišića, što može dodatno komprimirati živce i pridonijeti trncima. Osobe koje pate od anksioznosti često opisuju trnce kao neugodnu i uzrujavajuću senzaciju koja može biti prisutna stalno ili se pojavljivati povremeno, ovisno o razini stresa i napetosti koju doživljavaju.
- Fibromialgija je kronični bolni poremećaj koji može uzrokovati simptom kao što su trnci u rukama i nogama zbog povećane osjetljivosti živaca i upalne reakcije u mišićima. Ova stanja često prati bol, umor i osjećaj ukočenosti, što dodatno pogoršava trnce u ekstremitetima.
- Infekcije. To uključuje Lymeovu bolest, šindre (varicella zoster), citomegalovirus, Epstein-Barr, herpes simplex te HIV i AIDS.
- Autoimune bolesti. To uključuje kroničnu upalnu demijelinizirajuću polineuropatiju, Guillain-Barreov sindrom, lupus i reumatoidni artritis.
- Nasljedni poremećaji. To uključuje skupinu poremećaja koji mogu imati senzorne i motoričke simptome; najčešći tip je poznat kao Charcot-Marie-Tooth bolest.
Pal B. 10-minute consultation: Paraesthesia. BMJ. 2002 Jun 22;324(7352):1501. doi: 10.1136/bmj.324.7352.1501. PMID: 12077040; PMCID: PMC116450.
Sharrak S, Das JM. Hand Nerve Compression Syndromes. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
Özdemir G. Working hand syndrome: A new definition of non-classified polyneuropathy condition. Medicine (Baltimore). 2017 Jun;96(25):e7235. doi: 10.1097/MD.0000000000007235. PMID: 28640120; PMCID: PMC5484228.
Mass General: Numbness and Tingling
AAOS: Ulnar Nerve Entrapment at the Elbow (Cubital Tunnel Syndrome)
Chauhan M, Anand P, Das JM. Cubital Tunnel Syndrome. [Updated 2023 Aug 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
Shen SC, House RA. Hand-arm vibration syndrome: What family physicians should know. Can Fam Physician. 2017 Mar;63(3):206-210. PMID: 28292796; PMCID: PMC5349719.
Donnally III CJ, Hanna A, Odom CK. Cervical Myelopathy. [Updated 2023 Jan 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
Kaplan J, Kanwal A. Thoracic Outlet Syndrome. [Updated 2023 Apr 10]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
Bodman MA, Dreyer MA, Varacallo M. Diabetic Peripheral Neuropathy. [Updated 2024 Feb 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.