Stopala podnose golem teret pri hodu. Svakim prehodanim kilometrom stopala podnose teret od otprilike 50 tona! Preveliko opterećenje može dovesti do tegoba sa stopalima. Bolovi u peti čest su zdravstveni problem koji dovodi pacijente u liječničku ordinaciju. Ovaj problem pogađa različite skupine ljudi bez obzira na dob međutim češće se javlja kod trkača, osoba koje dugo stoje, nose teške terete ili imaju višak kilograma. Bol u peti nije samo nelagodna senzacija već problem koji može znatno utjecati na svakodnevni život pacijenata.
U ovom članku istražiti ćemo 9 najčešćih uzroka boli u peti, simptome, diferencijalnu dijagnozu te mogućnosti liječenja. Cilj mi je pružiti znanje koje će Vam pomoći boljem razumijevanju ovog stanja te pomoći u oporavku.
Anatomija stopala
Stopalo i gležanj sastoje se od 26 kostiju, 33 zgloba i više od 100 tetiva. Petna kost (kalkaneus) je najveća kost u stopalu.
Kosti stopala obično se dijele na tri dijela:
- Stražnji dio stopala
- Srednje dio stopala
- Prednji dio stopala
- Ahilova tetiva proteže se od mišića lista i pričvršćuje se na stražnji dio pete.
- Plantarna fascija je debela vezivna traka tkiva koja prolazi duž donjeg dijela stopala i pričvršćuje se na donju (plantarnu) površinu petne kosti.
Hvatišta tetiva mogu se upaliti i biti izvor boli u peti. Upravo su hvatište Ahilove tetive i plantarne fascije za petnu kost najčešći razlog za bol u peti.
Kod koga se najčešće javljaju bolovi u peti?
Svaka aktivnost koja suviše opterećuje stopala može uzrokovati bol u peti. Način na koji hodate (mehanika stopala), građa stopala, tjelesna težina, radne i sportske aktivnosti neki su od čimbenika.
- Bolovi u peti učestalije se javljaju u starijoj životnoj dobi. Smatra da čak trećina osoba starijih od 65 godina ima neki oblik boli u peti. U starijoj dobi bolovi u peti povezani su sa smanjenom sposobnošću obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Također može doći do problema s ravnotežom i hodom te povećanim rizikom od padova. Starenjem masni jastučići koji štite petu od ozljeda, mogu atrofirati, tj. stanjiti se i prestati adekvatno ublažavati udarce pri osloncu na petu.
- Fizički aktivne osoba starije od 40 godina. Starenjem se smanjenje elastičnost mekotkivnih struktura stopala i usporava proces oporavka tkiva. Radi pojačanog opterećenja kod aktivnosti može doći do oštećenja i usporenog cijeljenja tkiva.
- Relativno često se bol u peti javlja kod aktivne djece i adolescenata između 8. i 13. godine. Bol je najčešće prisutna u stražnjem dijelu pete ili na bočnoj strani. Najčešći uzrok u dječjoj dobi je Severova bolest.
- Sportaši svih dobnih skupina su često podložni razvoju stanja koja prate bol u peti. To je i najčešća ozljeda u balerina. Ponavljajuće aktivnosti poput trčanja i skakanja mogu dovesti do opetovanog opterećenja na petu, različite mišiće, ligamente noge i skočni zglob. To što može dovesti do oštećenja tkiva.
- Bol u peti javlja se obostrano istovremeno u manje od 30 posto slučajeva. Kod prisutne boli u jednoj peti suprotna peta može kasnije pokazati slične simptome, često kao rezultat kompenzacije uslijed pojačanog oslonca pokušavajući poštedjeti bolnu petu.
- Nedovoljna fleksibilnost mišića
- Povećana pronacija stopala pri osloncu, ravna stopala ili visoki lukovi stopala
- Razlika u dužini nogu
- Fizički rad koji redovito zahtijeva podizanje teških tereta, doskakivanje te dugotrajno stajanje rizični su faktor za nastanak bolova u peti.
- Pretilost dovodi do povećanog opterećenja struktura stopala i povećanog rizika.
- Trudnoća. Bolovi u peti nisu neuobičajena pojava kod trudnica. Kako trudnoća napreduje, dolazi do povećanja tjelesne mase, a to dodatno opterećuje petu.
Bol u peti – simptomi
Simptomi bolesnika mogu uvelike varirati te značajno ovise o osnovnoj dijagnozi, tj. uzroku boli. Bol u peti možete osjećati:
- straga
- s unutarnje strane
- s vanjske strane
- s donje strane – na tabanu
Svako stanje koja uzrokuje bol u peti ima karakteristične simptome međutim općenito se može reći:
- Na mjestu boli može se javiti oteklina te je mjesto obično bolno osjetljivo na dodir
- Bol može varirati između oštre, žareće, tupe i pulsirajuće.
- Kod plantarnog fascitisa bol se osjeća s donje strane pete i malo prema unutra. Obično su bolovi u peti najintenzivniji kod prvih koraka nakon buđenju ujutro. Također nakon produženih razdoblja mirovanja tijekom dana, npr. nakon duljeg sjedenje ili vožnje automobilom.
- Bol u peti sa zadnje strane najčešće je vezana za Ahilovu tetivu te se postupno razvija tijekom vremena. Može uzrokovati zadebljanje kože, crvenilo i oticanje. Bol se pojačava pri započinjanju aktivnosti nakon odmora. Nošenje cipela, naročito onih s krutim stražnjim dijelom često uzrokuje bol u peti.
- Kod boli u stražnjem dijelu pete, na hvatištu Ahilove tetive može doći do stvaranja izbočina, krvrga
- Prisutnost oticanja, eritema (crvenila) ili povećane topline na zahvaćenom području ukazuje na prisutnost upalnog procesa.
Lokacija boli može usmjeriti liječnika na ispravnu dijagnozu. Temeljito uzeta povijest bolesti i detaljan klinički pregled obično ukazuju na uzrok, a odgovarajuće dijagnostičke pretrage dovode do pravilne dijagnoze.
U sljedećim odlomcima navest ćemo nekoliko najčešćih uzroka boli u peti po pojedinim lokalizacijama te ukratko opisati simptome i karakteristike pojedinih stanja.
Stanja koja uzrokuju bol u peti s donje strane pete
1. Plantarni fascitis
Plantarni fascitis je najčešći uzrok boli u peti te je uzrokom boli u stopalu čak 15% pacijenata. Plantarna fascija je vezivna struktura koja spaja petnu kost i korijen prstiju stopala te čini uzdužni svod stopala. Osim što čini svod stopala ima važnu ulogu u biomehanici stopala. Uzrokovan je degenerativnom iritacijom plantarne fascije pri hvatištu za petnu kost. Iako nastavak -itis u riječi planatrni fascitis sugerira da se radi o upalnom zbivanju upalne stanice nisu pronađene.
Uzrok i rizični faktori
Uzrokom plantarnog fascitisa je konstanto preopterećenje na hvatište plantarne fascije. Tijekom vremena dolazi do stvaranja malih pukotina u fasciji i razvoja degeneracije plantarne fascije. Određene aktivnosti te građa stopala mogu biti rizični faktori za razvoj ovog stanja:
- osobe koje se bave trčanjem naročito u starijoj dobi
- pretilost
- atrofija masnog jastučića pete
- zanimanja koja zahtijevaju dugotrajno stajanje i opterećenje težinom
- ravna stopala ili povišeni lukovi stopala
- pretjerana krutost mišića lista
Simptomi
- Glavni simptom obično je pulsirajuća bol na unutarnjoj strani pete koja se pogoršava nakon prvih koraka ujutro nakon ustajanja ili danju nakon odmora.
- Bolovi u peti često popuštaju nakon daljnjeg kretanja, ali se može vratiti tijekom nastavka opterećenja.
- Direktni pritisak prstom na unutarnji i donji dio petne kosti i uzduž same plantarne fascije obično uzrokuje oštru, probadajuću bol.
Petni trn na radiološkoj slici je prisutan kod otprilike 50% pacijenata s plantarnim fascitisom, ali korelacija sa simptomima nije jasna. Često se može naći i kod osoba koje nemaju plantarni fascitis.
Liječenje plantarnog fascitisa
- Liječenje je obično konzervativno
- Odmor, prilagodba aktivnosti, istezanje, vježbe jačanja mišića, masaža ledom i korištenje protuupalnih ili analgetičkih lijekova.
- Prilagođeni ili gotovi ortopedski ulošci. Nošenje ortopedskih uložaka pomaže ublažiti opterećenje na stopalo te može pomoći u korigiranju nepravilnosti u građi stopala kao što su spuštena stopala ili naglašeni lukovi stopala. Primjer ortopedskih uložaka koji su korisni kod spuštenih svodova stopala.
- Noćne udlage (ortoze) i fizioterapija učinkoviti su te se mogu kombinirati s ranije navedenim postupcima.
- Injekcije kortikosteroida i plazme bogate trombocitima. Često se koriste kada konzervativne mjere nisu učinkovite ili se želi postići brža kontrola boli. Preporučeno je davanje lijeka uz pomoć ultrazvuka kako bi se osigurala točnost.
- Terapija udarnim valom koristi se kada početne mjere nisu dale rezultata
- Plantarna fasciotomija, kirurški je postupak, te se koristiti za liječenje samo tvrdokornih slučajeva
Ako želite saznati više o plantarnom fascitisu kliknite ovdje na poveznicu da biste otvorili zasebni članak posvećen toj temi!
2. Petni trn (trn u peti)
Petni trn je koštana izraslina na području gdje se plantarna fascija pričvršćuje za petnu kost. Najčešće je posljedica dugotrajnog povećanog opterećenja na plantarnu fasciju i mišiće stopala, posebno kod pretilih osoba, aktivnih trkača ili džogera. Čest je slučajan nalaz na radiološkim snimkama te ga viđamo kod preko 50% osoba starijih od 60 godina.
- Često se viđa uz plantarni fascitis s kojim dijeli dosta rizičnih faktora za nastanak.
- Ranije se smatralo da petni trn nastaje stalnim povlačenjem od strane plantarne fascije. Danas je međutim poznato da petni trn nastaje kao prilagodba na opterećenje s ciljem da se opterećenje rasporedi na veću površinu petne kosti.
- Neke osobe imaju nasljednu sklonost stvaranju koštanih izraslina. Kod njih sila koja uzrokuje stvaranje trna nije dovoljna za nastanak trna u drugih osoba.
- postoji povezanost između petnog trna i boli u peti međutim postoje određeni postotak osoba koje nemaju tegoba
- bolovi u peti kod petnog trna mogu biti vezani s kompresijom donjeg kalkanealnog živca, frakturom trna ili upalom mekih tkiva iznad trna.
- u većini slučajeva bol je vezana za drugu patologiju istog područja, prije svega plantarni fascitis ili atrofiju masnog jastučića pete
- trn u peti se ne liječi kao takav nego se liječi patologija za koju smatramo da uzrokuje bol. Za ublažavanje tegoba često se koriste ortopedski ulošci za obuću koji smanjuju iritaciju i smanjuju opterećenje na strukture stopala.
Ako želite saznati više o trnu u peti kliknite na poveznicu da biste otvorili zasebni članak posvećen toj temi: Trn u peti: Zašto nastaje i kada je potrebno liječenje
3. Sindrom petnog masnog jastučića
Bol u peti uzrokovana sindromom masnog jastučića pete opisuje se kao duboka, pulsirajuća bol, obično u sredini pete. Može se reproducirati s čvrstim pritiskom prsta na bolno mjesto, slično kao kod plantarnog fascitisa. Tegobe najčešće provocira hodanje bosim nogama, naročito po tvrdim površinama ili tijekom produženog stajanja. Ponekad je teško razlikovati plantarni fascitis i sindrom petnog jastučića. Izvor boli u ovom sindromu za razliku od plantarnog fascitisa je upala tkiva masnog jastučića pete, oštećenje ili atrofija masnog jastučića.
Liječenje je konzervativno, uključuje:
- odmaranje
- primjenu leda lokalno
- korištenje protuupalnih ili analgetskih lijekova
- korištenje uložaka za petu ili ortopedskih uložaka te odgovarajuće obuće
4. Stres fraktura petne kosti
Stres fraktura petne kosti je stanje gdje nastaje jedna ili više malih pukotina u petnoj kosti. Često se zovu i frakture zamora. Frakture nastaju primjenom abnormalnog opterećenja ili torzije na kost s normalnom mehaničkim svojstvima ,tj. na zdravu kost. Ove frakture često nastaju zbog ponavljajućeg, dugotrajnog stresa na kosti koji se akumulira i dovodi do preopterćenja. Primijenjena pojedinačna sila manja je od energije potrebne za frakturu kosti. Međutim, akumuliranjem sile uslijed ponavljajuće aktivnosti dolazi do razgradnje i slabljenja kosti te razvoja stres frakture. Većina stres fraktura petne kosti nastaje zbog povećanja aktivnosti, započinjanja nove aktivnosti, povećanja intenziteta ili trajanja vježbanja ili dobivanja na težini. Neadekvatna obuća i tvrde površine također su povezane s razvojem stres fraktura.
- Najčešće se viđaju kod vojnika koji marširaju, sportaša i trkača.
- Karakterizira ju bol u peti koja se sve više povećava s aktivnosti. Po simptomima može nalikovati na plantarni fascitis
- petna kost je obično bolna na dodir
- povremeno se može vidjeti oteklina mekih tkiva oko pete
- krvni podljev se rijetko viđa
Dijagnoza stres frakture petne kosti postavlja se na temelju učinjenih rendgenskih snimaka te magnetske rezonance. Magnetska rezonanca ima veću osjetljivost u dijagnostici ovog stanja.
Liječenje stres frakture petne kosti najčešće se sastoji od dva dijela:
- Mirovanje se preporuča u trajanju od 6-8 tjedna kako bi kost u potpunosti zacijeljela
- Rehabilitacija koja uključuje primjenu terapijskih procedura kao i ciljane vježbe snaženja mišića potkoljenica i natkoljenica kako bi se vratila prijašnja funkcija
Ostali manje česti uzroci boli s donje strane pete su neuromi te kompresije živaca. Kompresiju živaca u području stopala i pete karakterizira osjećaj pečenja, žarenja, mravinjanja i utrnutosti. Javlja se najčešće kao posljedica traume ili uslijed bolesti vena potkoljenice.
Stanja koja uzrokuju bol u peti sa zadnje strane
Opisat ćemo 2 najčešća stanja koja uzrokuju bol sa stražnje strane pete, a to su:
- tendinopatija Ahilove tetive
- Haglundova peta.
5. Tendinopatija Ahilove tetive (upala Ahilove tetive)
Ahilova tetiva je najveća i najsnažnija tetiva u ljudskom tijelu. Spaja mišiće stražnje strane potkoljenice (mišiće lista) za stražnji dio petne kosti. Tetiva prenosi silu mišića lista na stopalo te je neophodna za trčanje i hodanje. Paratenon je tanki sloj stanica koji tvori “lažnu” ovojnicu oko tetive i osigurava joj krvnu opskrbu.
Što je tendinopatija, tendinitis i tendinoza?
Tendinopatija ili tendinoza Ahilove tetive označava degeneraciju tetive, gdje nastaju određene promjene u građi same tetive. Tendinopatija je kronični proces koji se događa kroz više mjeseci ili godina. Kolagen I od kojega je uglavnom građena tetiva zamjenjuje se kolagenom tipa III koji je slabije organiziran. Također se povećava sadržaj proteoglikana i vode u tetivi. U kasnijim stadijima dolazi do urastanja malih krvnih žila u tetivu – neovaskualrizacija. Navedene promjene dovode do slabljenja strukture tetive te ona postaje podložnija ozljedama. Termin tendinitis označava upalu tetive. Pošto su upalne stanice rijetko viđene kod kroničnih stanja Ahilove tetive prikladniji naziv je tendinopatija ili tendinoza. Unatoč tome povremeno ćemo koristiti i naziv “upala Ahilove tetive” zato što je termin više uvriježen u svakodnevnoj komunikaciji.
Zašto nastaje upala Ahilove tetive?
Pretjerano mehaničko opterećenje mišića, kao što je slučaj kod trčanja, može uzrokovati tendinopatiju. U mlađoj dobi mehaničko preopterećenje je glavni faktor za razvoj patologije. Stoga su najčešće zahvaćene osobe koje se bave sportskim aktivnostima koje iziskuju dosta trčanja. Postoje mnogi drugi faktori koji povećavaju rizik od razvoja tendinopatije:
- mehaničko preopterećenje tetive (trčanje, skakanje, nošenje teških tereta..)
- dob – starija dob je rizik za razvoj tendinopatije
- neprikladna obuća
- nedovoljno zagrijavanje ili istezanje prije sportske aktivnosti
- debljina
- uporaba lijekova – kortikosteroidi, anabolički steroidi, antibiotici (fluorokinoloni)
- tvrda podloga na kojoj se trenira
- slabost i neravnoteža mišićne snage
- deformacije stopala (ravna stopala, naglašeni lukovi stopala)
Razlikujemo dvije vrste tendinopatije Ahilove tetive:
- insercijska tendinopatija, koja nastaje na samom hvatištu Ahilove tetive za petnu kost
- neinsercijska tendinopatija koja nastaje unutar središnjeg dijela tetive dalje od samog hvatišta za petnu kost
Upala Ahilove tetive simptomi
- bolovi u peti su tup, povremeno oštri
- pogoršava se s fizičkom aktivnosti ili direktnim pritiskom na tetivu ili stražnji dio pete kosti
- može se javiti zadebljanje tetive i mekih tkiva pri hvatištu za petnu kost te crvenilo kože
- pritiskom prsta na tetivu javlja se osjetljivost duž tetive, a ponekad se može napipati izbočina uzrokovana zadebljanjem tetive
- osjećaj ukočenosti, naročito nakon sna ili duljeg odmora
- povlačenjem skočnog zgloba prema sebi tetiva se isteže što također povećava bol
Liječenje tendinopatije Ahilove tetive obično uključuje:
- modifikaciju aktivnosti
- prilagodba obuće i nošenje ortopedskih uložaka
- fizikalnu terapiju
- vježbe za jačanje tetive
- primjenu analgetika
- u težim slučajevima može biti potrebno kirurško liječenje
Ako želite saznati više o tendinopatiji Ahilove tetive kliknite na poveznicu da biste otvorili zasebni članak posvećen toj temi: Ahilova tetiva: najčešći uzroci boli i liječenje
6. Haglundova peta
Haglundova peta označava bolni sindrom koji nastaje uslijed deformacije i izbočenja gornjeg stražnjeg dijela petne kosti te nadražaja i upale mekih tkiva. Uzroci nastanka nisu u potpunosti jasni. Javlja se koštano zadebljanje na hvatištu Ahilove tetive za petnu kost. Pritisak tvrde obuće na koštano zadebljanje iritira meka tkiva te može dovesti do upale. Nerijetko se u sklopu Haglundove pete viđa i tendinoaptija Ahilove tetive i retrokalkanearni burzitis.
Najčešće se javlja kod žena srednje životne dobi u obliku tvrde i ponekad crvene kvrge na stražnjem dijelu pete. Kvrga boli na pritisak prstom ili na pritisak o rub obuće.
Liječenje obuhvaća sljedeće mjere:
- smanjenje pritiska i upale
- nošenje cipela s otvorenim petnim dijelom
- ortopedski ulošci
- injekcije kortikosteroida (po mogućnosti uz ultrazvučno vođenje)
- fizikalna terapija
- primjena protuupalnih ili analgetskih lijekova
- u slučajevima koji ne reagiraju na konzervativne terapije, može biti potrebna operacija kako bi se uklonila deformacija.
Ako želite saznati više o tendinopatiji Ahilove tetive kliknite na poveznicu da biste otvorili zasebni članak posvećen toj temi: Haglundova peta: Bolna kvrga na stražnjoj strani pete
Bolovi u peti sa strane ( unutarnje i vanjske strane petne kosti)
Bolovi u peti s vanjske strane pete mogu biti uzrokovani s nekoliko stanja međutim najčešće se radi o:
- tendinopatija i tendinitis peronealnih tetiva
- sindrom tarzalnog sinusa
Kod boli s unutrašnje strane stopala najčešće se radi o:
- sindrom tarzalnog kanala
- tendinopatija tetive m. tibialis posterior
7. Upala tetiva stopala
Bol s unutarnje i vanjske strane petne kosti najčešće je uzrokovana upalom i patologijom tetiva koje prolaze svojim tijekom tim područjem prema stopalu. S unutarnje strane tu se prvenstveno radi o patologiji tetiva m. tibialis posterior te mišića pregibača prstiju i stopala. Bol s vanjske strane gležnja i pete najčešće je uzrokovana patologijom i upalom peronealnih tetiva ( m. peroneus brevis i m. peroneus longus).
Bol koja je porijekla tetive najčešće se pogoršava:
- kod aktivacije specifičnog mišića
- kod pasivnog istezanja tetive
- na direktni pritisak prstom ili obućom preko zahvaćene tetive
Dijagnoza tendinopatija u predjelu stopala postavlja se osnovi pažljivo uzete anamneze i kliničkog pregleda. Bol u tetivi se provocira na pasivno istezanje, aktivaciju mišića te direktni pritisak preko tetive. Rendgenom ne možemo vidjeti upalu tetive. Najbolja metoda za dijagnozu upala tetiva i tendinopatija je ultrazvuk. Na ultrazvuku se može vidjeti zadebljanje i izljev u ovojnici tetive te povećana upalna aktivnost. U slučaju kronične tendinopatije možemo vidjeti zadebljanje tetive.
Liječenje tendinopatija u predjelu stopala uključuje sljedeće:
- modifikaciju aktivnosti, relativno mirovanje u akutnim stadijima
- primjenu leda i hladnih obloga u akutnim stadijima
- fizikalnu terapiju
- vježbe za jačanje tetive
- primjenu analgetika
- injekcije hijaluronske kiseline ili plazme bogate trombocitima (PRP) u ovojnicu tetive
- u težim slučajevima može biti potrebno kirurško liječenje
Tendinopatija peronealnih tetiva
Peronealna tendinopatija je stanje koje često uzrokuje bol oko vanjske strane gležnja ili stopala. Tendinopatija označava kroničnu u upalu i degeneraciju tetive što je praćeno boli. Najčešće je uzrokovana preopterećenjem što može dovesti do mikro ozljeda vlakana tetive. Ponovljeni stres i male ozljede usporavaju normalni proces zacjeljivanja tetive. To dovodi do promjena u građi tetive te slabljenja tetive. Ovako oslabljena tetiva osjetljivija je na ozljede.
Peronealne tetive su vezane na mišiće s bočne strane potkoljenice te prolaze iza i ispod vanjske kosti gležnja. Glavna im je funkcija pružiti stabilnost gležnju pri hodanju i spriječiti pretjerano uvrtanje gležnja koje može uzrokovati uganuće gležnja.
Simptomi
- Bol u peti sa strane, oko vanjske strane gležnja – iznad, iza ili ispod vanjske kosti gležnja
- bol u peti se smanjuje odmorom, a pogoršava s aktivnostima kao što su hodanje, trčanje i skakanje
- ponekad može te osjećati bol uz vanjsku stranu potkoljenice te malo ispod koljena s vanjke strane
Liječenje
Nema brzog ili lakog rješenja i simptomi se neće poboljšati preko noći. Tetive se mogu sporo oporavljati, tako da može proći nekoliko mjeseci do potpunog oporavka. Za proces ozdravljenja ključno je smanjiti opterećenje na tetivu u akutnoj fazi, a zatim postupno izgrađivati snagu mišića i tetive. To se postiže ciljanim vježbama kojima je cilj vratiti se na prethodnu razinu funkcioniranja prije pojave simptoma.
8. Sindrom tarzalnog tunela
Sindrom tarzalnog tunela označava stanje kod kojega dolazi do pritiska i ozljede tibijalnog živca koji prolazi uz unutarnji rub pete. Tarzalni tunel je koštani tunel koji je natkriven čvrstom vezivnom ovojnicom. Sindrom tarzalnog tunela često nazivaju sindromom karpalnog kanala na gležnju iako se ne javlja ni blizu tako često.
Strukture koje prolaze kroz tarzalni tunel:
- tetive mišića koje se spuštaju s potkoljenice prema stopalu (m. tibialis posterior, m. flexor hallucis longus te m. flexor digitorum longus)
- tibijalna vena arterija
- n. tibialis (tibijalni živac)
Simptomi
Pacijenti osjećaju bol direktno iznad tarzalnog tunela koja se onda širi prema svodu stopala i tabanu. Ponekad se bol se može širiti do lista ili više. Bol je obično oštra, probadajuća bol povremeno praćena utrnulosti tabana. Trnci i bol se šire duž distribucije tibijalnog živca. Tegobe se provociraju ekstremnim položajima dorzifleksije i everzije stopala. Tegobe mogu nalikovati na planatrni fascitis ili probleme s gležnjem.
Liječenje tarzalnog sindroma
Liječenje može biti konzervativno ili kirurško. Izbor metode liječenja obično se temelji na uzroku bolesti, stupnjem gubitka funkcije stopala i skočnog zgloba, te prisustvom atrofije mišića.
- Led se može koristiti za liječenje upale i bola
- Neopioidni analgetici, tj. paracetamol i nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAR), također mogu pomoći.
- Lijekovi za neuropatsku bol – gabapentin, pregabalin i triciklični antidepresivi.
- Topički (lokalni) pripravci lidokaina i NSAR
- Injekcije kortikosteroida
- Fizikalna terapija koja uključuje ultrazvuk, iontoforezu, fonoforezu i električnu stimulaciju. Jačanje mišića tibialis posterior i kineziotaping mogu pomoći u poboljšanju stabilnosti stopala i smanjiti biomehanički stres u tom području.
- Modifikacija aktivnosti, istezanje lista i mobilizacija ili klizanje živaca mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
- Ortopedska obuća se može koristiti za ispravljanje biomehaničkih abnormalnosti i rasterećenje tarzalnog tunela.
- Ganglionske ciste koje uzrokuju kompresiju mogu aspirirati uz vođenje ultrazvukom. Kortikosteroidne injekcije u tarzalni tunel mogu pomoći u smanjenju edema.
- Kirurško liječenje rezervirano je za pacijente koji nisu dobro reagirali na konzervativno liječenje. Uključuje presijecanje fleksornog retinakuluma, tj . vezivne opne koja prekriva tarzalni tunel kako bi se prostor oslobodio i smanjila kompresija na živac.
9. Sindrom tarzalnog sinusa
Sindrom tarzalnog sinusa je pojam koji označava bol i nelagodu s vanjske strane pete između gležnja i petne kosti. Petna kost (kalkaneus) i talus čine zglob između kojih se nalazi prostor – tarzalni sinus. Kod sindroma tarzalnog sinusa dolazi do iritacije i upale zglobne ovojnice u tom području. Češće se javlja u plesača, odbojkaša i košarkaša, osoba s prekomjernom tjelesnom težinom te pacijenata s ravnim stopalima i pretjeranom pronacijom stopala pri osloncu.
Najčešći simptom je bol međutim mogu biti prisutni i drugi simptomi:
- lokalizirana bol u području sinusa tarsi koja pogoršava na pritisak vanjskog dijela gležnja te tijekom hodanja
- osjećaj nestabilnosti u gležnju koji se pogoršava opterećenjem, osobito na neravnim površinama
Konzervativno liječenje je učinkovito u najvećeg broja bolesnika, a uključuje:
- protuupalne lijekove
- nošenje stabilne obuće
- razdoblje imobilizacije
- krioterapiju – primjenu hladnih obloga
- nošenje steznika i ortoza za gležanj
- fizikalna terapija i rehabilitacija – uključuje trening ravnoteže i propriocepcije te vježbe jačanja mišića
Prevencija boli u peti
U današnje vrijeme problemi sa stopalima su vrlo česti, a prevencija bolova u peti puno je lakša od njihova liječenja.
- Prekomjerna tjelesna težina može uzrokovati povećano opterećenje na pete tijekom hodanja ili trčanja, stoga je održavanje primjerene tjelesne težine ključno za sprječavanje tegoba sa stopalima.
- Obuća može apsorbirati dio opterećenja na petu, što može pomoći u prevenciji. Važno je osigurati da obuća pravilno pristaje i da nema istrošenu petu ili potplate. Ako pacijent primijeti vezu između određenog para obuće i bolova u peti, daljnje nošenje bi trebalo izbjegavati. Kvalitetni ortopedski ulošci za obuću apsorbiraju udarce i smanjuju opterećenje na stopalo.
- Pravilno zagrijavanje prije aktivnosti koje opterećuju pete i stopala te osiguravanje odgovarajuće sportske obuće za pojedinu aktivnost također su važni.
- Važno je izbjegavati hodanje bosim nogama po tvrdim površinama, neravnom terenu i hodanje po kamenju koliko je god moguće.
- Prilagodba nagiba pri hodanju ili trčanju na traci također može pomoći jer smanjuje opterećenje na petu.
Bol u peti je čest problem koji može značajno negativno utjecati na vašu svakodnevicu i aktivnosti. Ako patite od boli u peti, nemojte ignorirati problem. Traženje stručnog savjeta i rana intervencija mogu značajno utjecati na vaš oporavak. Uvijek se konzultirajte s liječnikom stručnjakom radi odabira liječenja prilagođenog vašim individualnim potrebama.
Najčešća pitanja i odgovori
Zbog čega se javlja bol u peti kod djece?
Bol u peti kod djece nije neuobičajena pojava i može biti uzrokovana raznim problemima. Najčešće je riječ o:
- Severovoj bolesti
- tendinitisu Ahilove tetive
- prijelomu pete
- juvenilnom idiopatskom artritisu (JIA)
- burzitisu Ahilove tetive
Najčešći uzrok boli u peti kod djece među navedenim je Severova bolest koji čini gotovo 90% slučajeva bolova u peti. Ostalih 10% je uzrokovano drugim dijagnozama. Ova bolest nastaje zbog preopterećenja, a najčešće se javlja kod sportski aktivne djece u dobi od 7 do 15 godina. Nerijetko se može pojaviti i kod djece već od 5. godine života.
Najčešća pogrešna dijagnoza za bol u peti kod djece je plantarni fasciitis. Većina ovih slučajeva pokazuje se kao Severova bolest. Iako nije nemoguće da djeca dobiju plantarni fasciitis, vjerojatnost je malo mala te se rijetko viđa.
Drugi najčešći uzrok boli u peti kod djece je tendinitis Ahilove tetive. Rjeđi, ali ne i nepoznat uzrok boli u peti kod djece je juvenilni idiopatski artritis, ranije poznat kao juvenilni reumatoidni artritis.
Zbog specifičnosti dječje populacije u slučaju bola u peti kod djece potrebno je potražiti pomoć stručnjaka.
Zašto se javljaju bolovi u peti ujutro nakon ustajanja?
Bol u peti koja je posebno izražena ujutro nakon ustajanja može biti znak plantarnog fascitisa. Plantarni fascitis uzrokovan je degenerativnom iritacijom plantarne fascije, vezivne trake koja se pričvršćuje za petnu kost. Tijekom dana dok hodamo plantarna se fascija isteže. Međutim ako se stopalo dugo ne opterećuje – na primjer, tijekom sna, tkivo se ponovno skrati i zategne. Kada pokušate stati na nogu prvi put ujutro, silovito i bolno rastežete ligament – plantarnu fasciju. To uzrokuje intenzivnu bol koja je najjača ujutro kod prvog oslonca na nogu i tijekom dana nakon duljeg perioda mirovanja.
Bol u peti – kada potražiti pomoć liječnika?
Ako imate bol u peti koja traje dulje od 10-14 dana i ne prolazi na opće mjere za smanjenje boli: odmor, hladni oblozi, lijekovi protiv bolova. Također ukoliko bolovi remete vaše svakodnevne aktivnosti i utječu Vam na kvalitetu života savjetuje se potražiti pomoć liječnika kako bi se postavila dijagnoza i započelo liječenje.
Bolovi u peti narodni lijek – kako si pomoći kod kuće?
Vježbe istezanja koje poboljšavaju fleksibilnost stopala
Nježne vježbe istezanja listova protiv uza zid ili s elastičnom trakom pomoći će poboljšati funkciju stopala i istegnuti plantarnu fasciju. Nadalje, možete ojačati unutarnje mišiće stopala izvođenjem vježbi uvijanja prstiju, gdje se ponavljanja izvode kao da podižete ručnik ili komad papira s poda. Za ovu vježbu se često koristi ručnik, a svrha nije nužno podizanje ručnika, već pokušaj izvođenja vježbe koji omogućuje jačanje mišića.
Prilagodba obuće: Biranje udobnosti umjesto stila
Obuća igra važnu ulogu u liječenju bolova u peti. Potplat s mekanim uloškom je prvi korak ka postizanju udobne cipele koja štiti vašu petu. Mali lučni oslonac ili povišenje na stražnjem dijelu omogućit će opuštanje i potporu za plantarnu fasciju te pomoći u njenom liječenju ili sprječavanju upale. Kada god možete odaberite udobnost umjesto stila.
Terapija masažom za petu
Trebate započeti masiranjem područja, a zatim raditi prema van izvan područja boli. Probijanje područja zglobovima ruke i prstima omogućit će duboku masažu. Također će poboljšati cirkulaciju u tom području i smanjiti napetost plantarne fascije.
Održavanje zdrave tjelesne težine olakšat će opterećenje na stopalima
Većina ljudi će primijetiti da kada počnu imati simptome vezane uz plantarnu fasciju i bolove u peti, također su tijekom tog razdoblja prirodno dobili na težini. Stoga, gubitak težine kroz vježbanje i kvalitetnu prehranu uz promjenu stila života omogućit će vam da smršavite i budete lakši na nogama.
Postoje prirodni lokalni pripravci koji se zbog svojih protuupalnih i analgetskih svojstava tradicionalno koriste za ublažavanje bolova u peti i stopalima međutim njihova efikasnost nije znanstveno dokazana.
- Aloe Vera. Bioaktivne komponente aloe vere imaju protuupalna svojstva koja pomažu u smanjenju upale uzrokovane plantarnim fasciitisom. Masirajte aloe vera gel lokalno na tabane kako biste smanjili upalu i bol u peti.
- Lavandino eterično ulje. Lavandino ulje ima antioksidativna, analgetska i protuupalna svojstva. Možete pomiješati jednu do dvije kapi lavandinog ulja u kokosovo ili maslinovo ulje i masirati smjesu na donji dio stopala. Također možete dodati nekoliko kapi lavandinog ulja u toplu vodu i namočiti stopala u njoj kako biste ublažili bol.
- Kora vrbe. Koristi se za ublažavanje boli uzrokovane plantarnim fasciitisom. Dodajte koru vrbe u vodu i kuhajte pet do deset minuta. Zatim ostavite 20 do 30 minuta i procijedite pomoću cjedila. Dvije šalice ovog čaja pomoći će u ublažavanju boli.
- Đumbir. Đumbir je koristan u smanjenju boli uzrokovane plantarnim fasciitisom. Namočite stopalo u toplu vodu s dodatkom svježe mljevenog đumbira na 10 minuta. Đumbir je lako dostupan sastojak i može se učinkovito koristiti za ublažavanje bolova u peti.
IZVORI:
Black JR, Hale WE. Prevalence of foot complaints in the elderly. J Am Podiatr Med Assoc. 1987 Jun;77(6):308-11. doi: 10.7547/87507315-77-6-308. PMID: 3612508.
Buchanan BK, Kushner D. Plantar Fasciitis. In: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL); 2023. PMID: 28613727
Kirkpatrick J, Yassaie O, Mirjalili SA. The plantar calcaneal spur: a review of anatomy, histology, etiology and key associations. J Anat. 2017 Jun;230(6):743-751. doi: 10.1111/joa.12607. Epub 2017 Mar 29. PMID: 28369929; PMCID: PMC5442149.
Italiano J, Bitterman AD. Diagnosis and Management of Calcaneal Stress Fractures. Radiol Technol. 2021 Nov;93(2):177-194. PMID: 34728579.
Weber JM, Vidt LG, Gehl RS, Montgomery T. Calcaneal stress fractures. Clin Podiatr Med Surg. 2005 Jan;22(1):45-54. doi: 10.1016/j.cpm.2004.08.004. PMID: 15555842.
Medina Pabón MA, Naqvi U. Achilles Tendinopathy. [Updated 2023 Aug 17]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan. NCBI
Vaishya R, Agarwal AK, Azizi AT, Vijay V. Haglund’s Syndrome: A Commonly Seen Mysterious Condition. Cureus. 2016 Oct 7;8(10):e820. doi: 10.7759/cureus.820. PMID: 27843738; PMCID: PMC5101401.
Kiel J, Kaiser K. Tarsal Tunnel Syndrome. [Updated 2024 Feb 9]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. NCBI
Information about Peroneal Tendinopathy
Sinus tarsi syndrome https://radiopaedia.org/articles/sinus-tarsi-syndrome
Silva GL, Luft C, Lunardelli A, Amaral RH, Melo DA, Donadio MV, Nunes FB, de Azambuja MS, Santana JC, Moraes CM, Mello RO, Cassel E, Pereira MA, de Oliveira JR. Antioxidant, analgesic and anti-inflammatory effects of lavender essential oil. An Acad Bras Cienc. 2015 Aug;87(2 Suppl):1397-408. doi: 10.1590/0001-3765201520150056. Epub 2015 Aug 4. PMID: 26247152.